Radnici fabrike tekstila i trikotaže “Hakadesch” danas su se okupili ispred pogona fabrike kako bi ispratili popis pokretne imovine i tražili svoja prava.
Fabrika tekstila i trikotaže “Hakadesch” koja je u Gradišci počela sa radom 2005. godine a proširene pogone otvorila 2013. godine te zapošljavala i do 200 radnika, ostala je prazna sa nagomilanim obavezama.
Jedna od radnica koja je punih 18,5 godina provela u ovoj fabrici, Mirjana Malešević, za Micro mrežu je istakla da su problemi počeli u aprilu 2023. godine i od tada su prepušteni sami sebi.
“Sve je bilo uredno do 15. aprila prošle godine kada su nas iznenada poslali na godišnji iako je bilo predviđeno da idemo od juna mjeseca, sa obrazloženjem da nije bilo posla, a ni plate nismo dobili. Zatim su nam produžavali čekanje, sedmicu za sedmicom da bi firma totalno zaustavila proizvodnju. Od maja mjeseca 2023. godine nemamo uplaćene doprinose. U decembru je oko 50 radnika dobilo otkaz, ostala je jedna smjena a dio radnika je otišao dobrovoljno jer im u firmi nisu uplaćivali doprinose za zdravstveno osiguranje, te su zbog bolesti morali tražiti alternativu”, istakla je Maleševićeva i dodala kako su očigledno njihova radnička prava uzurpirana.
Više od 16 godina u pogonima Hakadech-a proveo je i Goran Demir, koji je bio primoran uzeti svoju radnu knjižicu kako bi mogao da se liječi.
“Nisu poštovana naša zakonska prava, mnogi su dobrovoljno morali napustiti firmu jer im je bilo narušeno zdravlje a nisu imali uplaćene doprinose. Činjenica je da je dio mašina odvezen iz pogona kako se smanjivao obim posla, ali nismo ni slutili da će se na ovaj način završiti. Ubjeđivali su nas da će doći druge, ali kada su počele kasniti plate i doprinosi shvatili smo da je firma propala. Obraćali smo se brojnim institucijama pa i gradonačelniku Gradiške da nam pomognu, ali bezuspješno. Angažovali smo i advokate kako bi sudskim putem došli do svojih prava jer drugo nam ništa nije preostalo”, rekao je Demir i pozvao inspekcijske organe da se aktivnije uključe u ovaj slučaj.
Da je situacija zaista ozbiljna vidljivo je iz slučaja dvije radnice ovog preduzeća od kojih je jedna oboljela od karcinma a druga u drugom stanju, gdje su obe bile primorane da daju otkaz kako bi ostvarile pravo na zdravstvenu zaštitu na drugi način.
Pravna zastupnica Rafaela Ljubojević Đurić, koju je angažovalo više od 100 radnika ovog posrnulog preduzeća, potvrdila je da su u toku pravne aktivnosti kako bi se zaštitila prava radnika i namirila potraživanja po osnovu plata koja iznose više od 300 hiljada konvertibilnih maraka.
“Prema sudu smo podnijeli oko 300 platnih lista za izvršenje po osnovu dugovanja za plate. Sud je izvršio popis pokretnih stvari i evidentno je da neće biti dovoljno za izmirenje potraživanja po ovom osnovu, slijedi podnošenje tužbi i za neuplaćene doprinose”, istakla je Ljubojevićeva i podsjetila na mehanizme države kojima bi se onemogućilo poslodavcu otuđenje pokretne i nepokretne imovine dok ne izmiri poreze i doprinose, što je definisano i kao krivično djelo po važećim propisima u Republici Srpskoj.
Kako nezvanično saznajemo, iz pogona u Gradišci firmi sa istoimenim nazivom koja posluje u Hrvatskoj, netom prije zatvaranja prošle godine, isporučeno je gotove robe u vrijednosti većoj od 200 hiljada konvertibilnih maraka koja nije naplaćena, čime je načinjena šteta preduzeću u Gradišci.
Ove navode smo pokušali da provjerimo sa rukovodiocima Hakadescha, uprkos naporima niko nam se nije javljao na brojeve telefona koje smo pozivali. Upitili smo e-mail ovoj kompaniji u Hrvatskoj kao i Gradskoj upravi Gradiška kako bi dobili bilo kakav komentar rukovodilaca i institucija.
Fabrike tekstila i trikotaže “Hakadesch” je svoju kompletnu proizvodnju plasirala na tržište EU.