Stečajni postupak u preduzeću „Ratarstvo“ a.d. Nova Topola otvoren je 2008. godine, a 11 godina kasnije stečaj nije okončan, obaveze prema radnicima nisu namirene, a pojedini moćnici uživaju sva dobra ovog preduzeća i raspolažu njima.
Propali projekat bivšeg stečajnog upravnika Ratarstva, Slavka Vujančevića, gdje je bilo zamišljeno da Poljoprivredni institut Republike Srpske bude premješten u prostorije preduzeća Ratarstvo u Novoj Topoli, se pretvorio u višedecenijsku pljačku, koja seže do svih struktura društva.
Jedan od tih primjera je sudski spor radnika Ratarstva i gradonačelnika Gradiške Zorana Adžića, gdje je gradonačelnik Gradiške optužio radnike da dovode Arape i njima dodjeljuju zemlju Ratartva. Sve je kulminiralo kada su radnici uvidjeli da im Adžić neće pomoći u rješavanju problema, već je on isključivo u službi sistema.
„Još kao narodni poslanik negdje krajem 2014. godine Adžić nam je obećao da će pomoći u rješavanju stečajnog postupka Ratarstva, međutim, odjednom je promijenio priču i počeo prvo da obećava, a onda da prijeti i i ucjenjuje, namećući nam razne nepovoljne ugovore. Radnici koji su uzeli otpremninu su bili na razne načine ucjenjivani, sada nas Adžić ucjenjuje da moramo ovo uzeti, urla na sastancima i bjesni“, tvrdi Drgan Pauković, smijenjeni član Odbora povjerilaca.
Nepovoljne ugovore su potpisali radnici koji su uzeli otpreminine, a koje je, kako oni tvrde Adžić prevario, jer im je obećao da neće morati platiti advokate. Ipak, stigle su im tužbe od strane advokata, pa će svi morati da plate troškove zastupanja, čime je konačni iznos isplate znatno umanjen.
Na naš upit prema gradu Gradiška i gradonačelniku Adžiću, po pitanju preduzeća „Ratarstvo“ a.d. u stečaju, nismo dobili nikakav konkretan odgovor, već je Adžić u telefonskom razgovoru za Micro mrežu poručio da je on taj slučaj davno prokomentarisao i da ne želi da se ponavlja.
„Moj stav po pitanju Ratarstva je jasan i ja sam ga iznio nekoliko puta, ne želim više da se ponavljam kada je u pitanju ovo preduzeće“, kratko je poručio Adžić, a dio rasprave sa gradonačelnikom možete pogledati ovdje.
Okrenuvši ploču Adžić je, kako tvrde radnici Ratarstva sve više vršio pritisak na njih, a kada je vidio da oni neće odustati, nakon niza bezuspješnih sastanaka s njima, počeo je radnike prozivati za izdaju Republike Srpske, jer su angažvoali advokate iz Sarajeva i jer dovode Arape u Republiku Srpsku. Zbog ovih riječi Adžić je zaradio tužbu, a sporni snimak Skupštine opštine Gradiška iz 2018. godine, gdje Adžić optužuje radnike za izdaju je uklonjen ali je kopija snimka u posjedu advokata radnika Avde Salihbegovića.
Iako postoje pristisci, radnici poručuju da neće odustati i da bez obzira na lokalnu vlast, lokalne moćnike i kriminal neće odustati, sve dok se imovina Ratarstva pravilno ne raspodjeli, pljačkaši imovine izvedu pred sud, a država dobije ono što joj pripada, umjesto tajkuna.
Nastaviće se…