Opširan intervju sa aktuelnim direktorom Bolnice Gradiška i po mnogima glavnom konkurentu Zoranu Adžiću, kada je u pitanju kandidat SNSD-a za gradonačelnika Gradiške na predstojećim lokalnim izborima.
Rajko Dodik je porijeklom iz Kozarske Dubice, a po završetku osnovnih studija zapošljava se 1995. godine u Dom zdravlja Gradiška, gdje je nakon tri godine radeći kao ljekar opšte prakse prešao u Bolnicu Gradiška. U Bolnici je nakon godinu dana stažiranja na hirurgiji dobio specijalizaciju iz ortopedije, koju je završio u Beogradu 2002. godine, te je vrativši se iz Beograda u gradiškoj Bolnici oformio ortopedsko-traumatološki odjel.
Direktor Bolnice Gradiška postaje početkom februara 2020. godine, iako je na tu funkciju trebao biti imenovan još 2013. godine.
“Jeste, istina je da sam još 2013. godine aplicirao za poziciju direktora Bolnice Gradiška ali me na intervenciju tada novog predsjednika Opštinskog odbora SNSD-a Gradiška, Zorana Adžića, nisu izabrali na tu poziciju. Ja sam do tada imao korektnu saradnju s Adžićem i nije mi jasno zbog čega je on tada intervenisao. Međutim, kada sada stvari sagledam sigurno me je vidio kao glavnog konkurenta, jer se i moje ime spominjalo na mjestu novog predsjednika Opštinskog odbora, nakon odlaska Nikole Kragulja.”
Direktor Bolnice postaje u najizazovnijem momentu za ovu zdravstvenu ustanovu od rata, gdje je nakon nepunih 15 dana mandata proglašena epidemija COVID-19.
“Samo što sam počeo da se prilagođavam novim uslovima u kojima sam se našao, krenula je pandemija kovida i to je iziskivalo organizaciju po novom principu koji je bio do tada nepoznat. Trebalo je pripremiti i ljude i edukovati ih, što je bio veliki izazov, kako za mene tako i za sve ljekare s kojima sam sarađivao. Mi smo tada učili i radili paralelno, gdje smo promijenili čitav koncept rada, a da ne govorim o nošenju zaštitne opreme, koja nam je otežavala disanje da ne idem dalje. Sve smo to timski iznijeli i ja sam ponosan na saradnike.”
Ono na čemu je insistirao čim je došao na mjesto direktora jesu, kako kaže obaveze po pitanju doprinosa za radnike Bolnice, što je uspio ali dug iz prošlosti opterećuje ovu zdravstvenu ustanovu.
”Mi smo koliko toliko uspjeli stabilizovati rad naše zdravstvene ustanove, posebno kada su u pitanju obaveze za poreze i doprinose. Ipak, stanje je daleko od idealnog, jer stvari svakodnevno poskupljuju, a mi dobijamo istu količinu novca s kojom treba da raspolažemo. Iako je problem zdravstva širi od domašaja naše Bolnice, mi smo smanjili dug prema dobavljačima za više od pola miliona KM i obezbjedili redovno opremanje ustanove svim potrebnim sredstvima za rad, na šta sam ponosan kao rukovodilac.”
Dodik je posebno istakao situaciju iz period pandemije COVID 19, kada su imali naredbu od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite da dva mjeseca rade samo hitne slučajeve i pacijente koji imaju veze s pandemijom, da bi im se na kraju taj “nerad” fakturisao kao obaveza od 1,7 miliona KM, što je popriličan apsurd smatra Dodik. Na naše pitanje zašto je kasnila plata u jednom momentu i zašto su duge liste čekanja za pojedine kontrole i preglede, Dodik odgovara da plate nisu kasnile, a liste čekanja smanjuju.
”Mi smo povećali kapacitete zdravstvenih usluga, a situacija s platama je problem koji je došao zbog kašnjenja uplata sredstava od Fonda zdravstva Republike Srpske ali nas nekoliko direktora bolnica različitim naporimo uspjelo doći do sredstava i sanirati taj problem. Liste čekanja su stari problem ali mi vodimo ozbiljnu kadrovsku politiku, gdje smo povećali broj ljekara sa 68 na 70, a znatno smo povećali i broj specijalizanata, kojih je sada kod nas 16. Problem smo imali s radilozima, gdje smo bili pali na jednoga, sada imamo dva i tri doktorice na specijalizaciji, slično je i sa kardiolozima i tu su nešto duže liste čekanja ali taj problem bi trebali riješiti do kraja godine.”
Od najvažnijih projekata koji čekaju gradišku Bolnicu tu su opremanje odjela pedijatrije i palijativne njege, a dodaje da će uskoro doći i do rekonstrukcije operacione sale. Donacijama i projektima s međunarodnim organizacijama povukli su blizu sedam miliona KM i obnovili zastarjela sredstva za rad. Upravo u tome vide šansu u budućnosti, gdje po riječima Dodika kroz projekte energetske efikasnosti žele uštedjeti novac kojim bi ustabilili rad Bolnice i unaprijedili ga.
Ono što nas je zanimalo pored profesionalnog rada jeste i politički angažman, gdje je Rajko Dodik član SNSD-a od osnivanja i kako kaže ako mu partija povjeri zadatak spreman je da ga prihvati.
”Na vaše pitanje da li ću se kandidovati za gradonačelnika Gradiške mogu vam samo reći da sam spreman prihvati taj zadatak ako mi ga organi partije povjere. Ja sam u SNSD-u više od 20 godina i član sam Glavnog odbora partije, kao i Gradskog odbora ovdje u Gradišci, ako mi partija povjeri zadatak da budem kandidat za gradonačelnika ja ću sa svim svojim kapacitetima da se angažujem na tom planu i prihvatim taj poziv.”
Kada je u pitanju politička situacija u Gradišci Dodik je mišljenja da se radi dobro ali da se s koalicionim partnerima može još dosta toga napraviti posebno na planu prekogranične saradnje i korištenja geografskog položaja koji Gradiška ima.