Usmena javna rasprava o aktima usvojenim na Prvoj redovnoj sjednici Skupštine grada Gradiška, održana je u protekloj sedmici gdje su svoje sugestije, prijedloge i primjedbe vezane za prijedloga nacrta Budžeta i programa korisnika budžetskih sredstava mogli da iskažu građani, korisnici budžetskih sredstava, privrednici, predstavnici udruženja i predstavnici savjeta mjesnih zajednica.
Na javnu raspravu koja je bila predviđena za učešće građana, predstavnika korisnika grantova iz oblasti boračko-invalidske zaštite, društvenih djelatnosti i privrede i poljoprivrede, odazvali su se većinom predstavnici udruženja, a građana nije ni bilo.
Kako se moglo čuti od većine diskutanata na ovoj javnoj raspravi za koje je najiteresantnijji bio nacrt rebalansa Budžeta za 2024. godinu i nacrt Budžeta za 2025. godinu, naredna godina bi mogla biti ključna za opstanak i rad većine udruženja.
Iako se većina učesnika diskusije svojski trudila da naglasi kako je grad Gradiška posjeduje visok nivo socijalne osjetljivosti u odnosu na druge lokalne zajednice koja izdvaja grant sredstva za rad udruženja koja okupljaju boračku populaciju, osobe sa invaliditetom, porodice sa četvero i više djece, penzionere i dr., istakli su potrebu za izdvajanjem dodatne količine novca.
Najglasniji u vapaju za većim izdvajanjima bio je predsjednik Udruženja penzionera grada Gradiška, Miloš Jagodić, navodeći da se sa iznosom sredstava granta od 120 000 KM, jedva snalaze, da je taj iznos do sada bio dovoljan za pomoć najugroženijim penzionerima, ali da je postalo neizdrživo jer se ogromna sredstva izdvajaju za pomoć porodicama umrlih penzionera, za šta udruženje izdvoji godišnje više od 270 hiljada KM. Izrazio je žaljenje jer nije predviđeno povećanje granta za ovo udruženje niti u nacrtu rebalansa Budžeta za 2024. godinu niti u Budžetu za 2025.godinu, a penzionerima je sve teže i teže.
Sekretar Gradske organizacije Crvenog krsta Gradiška, Borko Dević, žalio se da njima sredstva granta nisu povećana u posljednjih 15 godina, a da se radi o organizaciji koja pored socijalnih davanja, djeluje u vanrednim situacijama, obukama i edukacijama, za razliku od drugih te zatražio da se u Budžetu za 2025. godinu poveća grant ovoj organizaciji za barem 20 procenata zbog najavljenog povećanja troškova i obaveza po osnovu primanja, na šta je uslijedila opaska predlagača da je smanjen budžetski okvir u 2025. godini i da je uspjeh što organizacijama korisnicima granta nisu planirana smanjenja.
Udruženja koja imaju zaposlene, već su nekoliko godina na ivici gašenja, zbog rasta obaveza po osnovu izdvajanja za platu, poreze i doprinose te troškove kancelarije. U 2024. godini povećana su grant sredstva ovim organizacijama sa 14.400 KM na oko 17 hiljada ali su svi otvoreno izrazili bojazan da će povećanje minimalne plate u narednoj godini, za koju se predviđa da će biti viša od 1000 KM, ugroziti normalno funkcionisanje. U pojedinim udruženjima, već sada radnicima nisu izmirene obaveze za poreze i doprinose, te su dobili upozorenja Poreske uprave.
Iz Gradske uprave Gradiška, često se mogla čuti ocjena da su udruženja koja imaju status od značaja za grad, a takvih je oko 20 -tak, produžena ruka ove uprave, da li će grad moći izaći u susret novim zahtjevima kada je u pitanju povećanje iznosa godišnjeg granta ili će biti potrebno izvršiti reforme kako bi se vidjelo da li su svi zaslužili da dobiju povećanje, ostaje da se vidi.
Okvir Budžeta grada Gradiška za 2025. godinu planiran je u manjem iznosu za 4.750.000 KM, nego što je u Rebalansu za 2024. godinu, a radi se o 48.950.000,00 KM.