Banjalučko preduzeće “Dep-ot” u roku od mjesec dana mora da napusti lokaciju u Ramićima i neće moći da odlaže otpad iz osam lokalnih zajednica banjalučke regije, što će dovesti do ekološke katastrofe, rekao je danas tehnički direktor ovog preduzeća Milenko Jaćimović.
Na konferenciji za novinare rukovodstva ovog preduzeća danas je najavljeno da će “Dep-ot” podnijeti tužbe protiv grada Banjaluka i preduzeće “Čistoća” od kojih će tražiti 2,6 miliona KM, odnosno 34 miliona KM.
Jaćimović je rekao da “Dep-ot” traži 2,6 miliona KM koje je ovo preduzeće uplatilo gradu da isplati “Čistoću”, ali to nije učinjeno, te 34 miliona KM za objekte, infrastrukturu i postrojenja na deponiji u Ramićima.
Dodao je da “Dep-ot”, jedino gradsko preduzeće koje pozitivno posluje, mora u roku od mjesec dana napustiti lokaciju u Ramićima i da uvede u posjed preduzeće “Čistoća”.
-Stvara se problem. Mi nećemo moći da izvršavamo obaveze iz ekološke obaveze da odlažemo otpad iz osam lokalnih zajednica banjalučke regije. To će dovesti do ekološke katastrofe, jer ni „Čistoća“ neće moći da odlaže otpad na postojeću lokaciju – upozorio je Jaćimović.
Vršilac dužnosti direktora “Dep-ota” Ratko Jokić rekao je da je grad Banjaluka 2002. godine donio odluku o izuzimanju nekretnine u Ramićima, te je 2005. godine dodijelilo na trajno korištenje preduzeću “Dep-ot”, koje je potom gradu uplatilo 2,7 miliona KM za odlaganje i upravljanje otpadom.
-Okružni sud u Banjaluci 2020. godine donio je odluku kojom se zemljište u Ramićima dodjeljuje „Čistoći“. Grad Banjaluka je napravio kardinalnu grešku jer nije uložio žalbu na ovu odluku, te je ona 2022. godine postala pravosnažna i „Čistoća“ se upisuje kao vlasnik tog zemljišta – pojasnio je on.
Jokić je naveo da je u julu 2024. godine Privredni sud donio prvostepenu odluku na koju se “Dep-ot” žalio, a prije dva dana dobili su drugostepenu odluku Privrednog suda da “Dep-ot” treba da napusti zemljište u Ramićima, te da isplati dva miliona KM “Čistoći” za izgubljenu dobit.
On je naveo da su odluke Višeg privrednog suda nezakonite, zbog čega je “Dep-ot” od Vrhovnog suda zatražio reviziju i apelovao da to što prije riješi i vrati im u posjed zemljišta u Ramićima, te da se poništi odluka o izgubljenoj dobiti “Čistoći”.
-“Dep-ot“ je jedini privredni subjekt u Banjalučkoj regiji sa važećom ekološkom dozvolom za upravljanje otpadom i za sanaciju životne sredine – naglasio je Jokić
Naglasio je da prvostepene i drugostepene sudske odluke protiv ovog preduzeća ugrožavaju njegovo funkcionisanje.
-Zbog toga smo podnijeli reviziju Vrhovnom sudu Republike Srpske, od koga očekujemo da ovaj predmet uzme u hitnu proceduru. Odluke ovih sudova mogu dovesti do poremećaja u upravljanju otpadom i ugrožavanja zdravlja ljudi na području cijele regije -naglasio je Jokić na konferenciji za medije.
On je dodao da je “Dep-ot“ stvarni vlasnik predmetnih nekretnina.
-Iako smo više puta upozoravali gradsku upravu, nismo dobijali odgovore, te ćemo zbog svega navedenog podnijeti tužbe protiv Grada Banjaluka i JP “Čistoća”. Trenutna situacija zahtijeva maksimalni angažman nadzornog odbora i skupštine akcionara kako bismo zaštitili interes preduzeća i građana cijele regije – poručio je Jokić.
/Glas Srpske/