Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Selo & poljoprivreda

Rekordan rod kukuruza

Micro Mreža od Micro Mreža
30/08/2018
u Selo & poljoprivreda, Vijesti

Rod kukuruza ove godine biće rekordan, procjenjuje ministar poljoprivrede Srbije  Branislav Nedimović i očekuje da će to u prosjeku biti između sedam i osam tona po hektaru, ali ga, kako je rekao za Tanjug, ne bi iznenadilo da ta brojka bude i veća.

Iako je u Srbiji posijano 900.000 hektara kukuruza, 20 odsto manje nego prethodnih godina, ministar Branislav Nedimović očekuje rekordne cifre.

“Spreman sam da potpišem ovog sekunda, da će kukuruz imati rekordan rod po hektaru za sve godine od kako se prati rod kukuruza u Srbiji”, ističe Nedimović.

Ministar je svoj optimizam potvrdio, kaže, posle činjenice da je nedavno, u selu Laćarak, prvo branje “dalo” 12 tona kukuruza po hektaru, iako se, objašnjava Nedimović, radi o hibridu koji je po svom kvalitetu najmanje izdašan, a hibridi koji sada “stižu” su “izdašni” i daju od 20 do 30 odsto više roda.

Uveren je da će i rast ostalih kultura biti nesumnjivo dobar, jer je, navodi, cijena  pšenice počela da raste na berzama, te će oni koji su je sačuvali u silosima prodati po dobroj cijeni. Slična situacija je, , i sa sojom i suncokretom.

U prvoj polovini godine 150 miliona evra od izvoza voća

Podjseća da je u voćarstvu bilo manjih problema, naročito sa onim voćarskim kulturama koje ne trpe vodu, kao što su kupina, malina, višnja, breskva. Uprkos gljivicama u breskvama i nektarinama, Srbija je izvezla 110.000 tona voća na rusko tržište, i za prvih šest meseci imala 150 miliona evra od izvoza.

“Najveći do proizvodnje otpada na ratarstvo, pšenicu, kukuruz, soju, repu, a tu stvari stoje perfektno”, podvukao je Nedimović.

Govoreći o izvozu govedine, ministar kaže da je Srbija na tursko tržište do ponedeljka izvezla 2.300 tona govedine i dodao da očekuje da će do 15. novembra Srbija izvesti svih dogovorenih 5.000 tona.

“Sa turskim kolegama 1. avgusta smo se dogovorili da ukoliko ispunimo kvotu, da dobijemo novu kvotu od još 2.000 tona do Nove godine”, najavio je Nedimović.

Kaže da stvari u stočarstvu dobro idu, da farme govedine niču, kao i da će u novembru biti novih subvencija za tovno i mlečno govedarstvo.

O rodu kukuruza u republici srpskoj u kojoj je ove godine podijeno kao i predhodnih godina razgovarali smo sa d r SlavkomR adanovićem  šefom zavoda za kukuruz na Poljoprivrednom institute Republike Srpske:”

“U Republici Srpskoj kukuruz  je dobro podnio avgustovske vrućine, tokom vregetacije bilo je dovoljno vlge pa su se stekli uslovi da ove godine rod bude iznad dugogodišnjih prosjeka, a to znači 6-7 tona po hektaru.Možemo reći da je rod ove godine kvalitetan ili načelno da je ovo bila gobra godina za ratarske kulture”rekao je Radanović i dodao da  je sjemenski kukuruz koji se sije na ogledima Instituta odličmog kvaliteta i visoke rodnosti tako da će poljoprivrednici moći kupiti dobru sjemensku robu proizvrdfnu  kodna našim oranicama..

 

/Tanjug/ 

Tags: KukuruzPoljoprivredaprinosirod
ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

Danas je Međunarodni dan volontera: Evo kako volontiranje oblikuje mlade

05/12/2025

Rukometaši Kozare remizirali u Bijeljini

04/12/2025

Dogovoreno povećanje boračkog dodatka u Republici Srpskoj

04/12/2025

Policajci BiH bi u „interesu službe“ i „dobrovoljnosti“ mogli raditi do 65. godine – sindikalci protiv

04/12/2025

Zapratite nas

  • 36k Pratilaca
  • 4.5k Pratilaca
  • 3.8k Pretplatite se
  • 333 Pratilaca

Najnovije

Danas je Međunarodni dan volontera: Evo kako volontiranje oblikuje mlade

05/12/2025

Prekidi u snabdjevanju električnom energijom u više naselja

05/12/2025

Rukometaši Kozare remizirali u Bijeljini

04/12/2025

Dogovoreno povećanje boračkog dodatka u Republici Srpskoj

04/12/2025

Oglasila se škola u Laktašima u kojoj je radio uhapšeni profesor

04/12/2025

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je [email protected]

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • [email protected]
Redakcija
  • [email protected]
  • +387 066/208-027
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
  • Fudbal
    • Fudbal Evropa & Svijet
    • Premijer liga BiH
      • Premijer liga BiH rezultati
    • Fudbal I liga RS
      • Fudbal I liga RS rezultati
    • Fudbal II liga RS
      • Fudbal II liga rezultati
    • Fudbal III liga RS
      • Fudbal III liga rezultati
    • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS rezultati
    • Fudbal V liga RS
      • Fudbal V liga RS rezultati
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt