Zahvaljujući udruženju “Mrvice”, građanima, privatnom i javnom sektoru koji su svojim donacijama podržali akciju za nabavku lasera, bebe više neće morati da putuju u inostranstvo na očne preglede.
Udruženje roditelja prijevremeno rođene djece u novembru je zvanično pokrenulo akciju “Sanjam svijet, vidim svijet” sa željom da prikupe novac za kupovinu lasera koji će terapijskim tretmanima spriječiti oštećenje ili potpuni gubitak vida kod nedonoščadi.
Većina prijevremeno rođene djece ima blagih problema sa vidom koje ne treba liječiti, ali ozbiljniji oblici retinopatije mogu uzrokovati gubitak vida, pa čak i sljepoću, ukoliko se ne preduzmu potrebne mjere na vrijeme.
Dijagnostika retinopatije vrši se u Univerzitetsko-kliničkom centru RS u Banjaluci, ali ne i liječenje, jer u Srpskoj ne postoji medicinska oprema za lasersku intervenciju. Djeca se po dijagnozi upućuju u Beograd dok su još pacijenti UKC-a, a nakon intervencije se isti dan vraćaju u Banjaluku. Kontrole su nužne, što zahtijeva i nekoliko odlazaka u Beograd, napomenuli su iz udruženja, zbog čega su se i upustili u humanitarnu bitku da nabave neophodnu medicinsku opremu za svoje mrvice.
Za kupovinu lasera i opreme za specijalističke oftalmološke preglede potrebno je oko 92.000 KM. Udruženje “Mrvice” očekuje da će u okviru akcije prikupiti oko 45.000 KM donacija, a preostalih 50 odsto sredstava biće im uplaćeno iz budžetskih rezervi, najavio je prije neki dan premijer Radovan Višković.
– Humanitrani broj je zaključen, do 15. decembra očekujemo isplatu od M:tela, dok se uradi obračun, i tada bismo trebali imati sumirane kompletne uplate što se tiče svih donacija privatnog i javnog sektora. Svake godine napravimo akciju ciljano za nabavku određenog aparata, ovaj put je bio veliki iznos, veliki zalogaj i za nas. Očekivali smo da će biti potrebno oko 60.000 KM, ali pošto je bila neophodna i nabavka prateće opreme da bi laser funkcionisao u punom kapacitetu, ukupni iznos je ipak nešto viši od 90.000 KM – precizirala je predsjednica Udruženja Danka Mirjanić.
U udruženju se nadaju da će u prvoj polovini naredne godine UKC dobiti ovu opremu za specijalističke oftalmološke preglede.
– Kako uvijek nabavljamo aparat koji do sada nije uvožen u Srpsku ili BiH, iskustvo pokazuje da ta procedura uglavnom traje od dva do četiri mjeseca. Mi ćemo narudžbu uraditi čim nam sva sredstva koja su obećana budu uplaćena na račun – precizirala je ona.
Udruženje je lani putem humanitarne akcije kupilo 10 toplih krevetića za bolnicu u Banjaluci i Istočnom Sarajevu. Sva oprema koju su nabavili koristi se i služi mrvicama i ostaloj djeci kojoj je potrebno, a ljekari i medicinsko osoblje kažu da im puno olakšava u radu.
– Zahvalila bih se svima koji su prepoznali naš rad, od roditelja koji su prošli cijelu ovu problematiku, građana koji su indirektno učestvovali u liječenju mrvica, privatnog sektora do institucija. Nama i pored ove akcije uvijek trebaju sredstva za rad udruženja. Kroz rad nastojimo da pomognemo roditeljima i mrvicama koje su primorane da se liječe van Srpske, tako da sva sredstva koja se dodijele udruženju sigurno budu usmjerena u prave ruke – zaključila je Mirjanićeva.
Na dva odjeljenja Klinike za dječje bolesti UKC do novembra su primljene 403 prijevremeno rođene bebe, za 103 više nego u istom periodu prošle godine.
Niko nije ravnodušan
– Ova akcija nikog ne može ostaviti ravnodušnim. Roditelji prijevremeno rođene djece do sada su po ovom pitanju tražili pomoć u Srbiji, ali sa novim aparatima imaće i tu vrstu terapije kod nas. Nastojaćemo da ovu opremu imamo i u drugim centrima u Srpskoj – rekao je premijer Radovan Višković nakon sastanka s predstavnicima Udruženja “Mrvice”.
/Srpskainfo/