Da bi sačuvali tragove o životu i svojim precima, izbjegli Srbi koji su se tokom rata nastanili u Gradišci, Bijeljini, Banjaluci, Brodu, Novom Sadu, Beogradu, uredili su staro pravoslavno groblje Jaričišće u Oborcima kod Donjeg Vakufa.
Inicijatori višednevne radne akcije su Rajko i Milan Makitan, Jovan Ćulum, Ljubiša Samardžić, inače sveštenik u Bijeljini.
“Ovu akciju podržalo je 150 priložnika iz mnogih krajeva, gdje su dospjeli tokom rata i tu se skućili. Ipak, nisu zaboravili svoje porijeklo, pretke, selo u kojem su rođeni, vakufski kraj. Inicijativa je dobro prihvaćena, svako je dao koliko je imao i mogao ali niko nije odbio da se uključi u akciju. To mnogo govori o nama i našoj privrženosti starom kraju”, ispričao je za Srpskainfo Rajko Makitan koji živi u Gradišcii.
U Mjesnoj zajednici Oborci, kojoj gravitira još nekoliko naselja, sa mješovitim nacionalnim sastavom, živjelo je više od 1500 Srba. Oni su, tokom rata izbjegli u mnoga mjesta u Srpskoj, Srbiji i svijetu.
“Groblje smo iskrčili, uredili spomenike, popravili oštećena mjesta, ogradili veliku grobljansku površinu. Na Jaričišću je mnogo starih spomenika a tu se vijekovima sahranjuju Makitani, Dovedani, Gligorići, Dragioćevići, Kosići, samardžići, Klisare, Arambašići, Ćulumi, Cvijanovići”; ispričao je Rajko Makitan.
On ističe veoma važnu ulogu sveštenika Ljubiše Samardžića, porijeklom iz Oboraca koji službuje u Bijeljini.
“Mnogi naši sunarodnici zaslužuju pohvale, sveštenik Ljubiša je mnogo pomogao ali moram pomenuti i mještane Bošnjake koji su se komšijski ponašali i bili nam na usluzi da akciju uspješno organizujemo. Zahvalni smo im na tome. U Oborcima odavno nema Srba, ali to ne znači da smo se odrekli svoga kraja, svojih naselja u kojima mnogi imaju kuće”, naglasio je Rajko Makitan, poslije uspješno obavljenog posla.