Istorijski uspjeh Orlova i Zmajeva.
Naslov koji vidite je klasičan “klikbejt” i nešto čime se posljednjih dana masovno koriste sportski portali.
Novo Uefino takmičenje, Liga nacija, je vjerovatno najkoplikovanije takmičenje pa to omogućava sportskim novinarima da se maksimalno “prosipaju” bez da nauče pravila takmičenja, a još za to primaju platu.
Nevjerovatno je vidjeti novinara “Al Jazzere Balkans”, koji se po završetku utakmice Srbije i Litvanije uključi i kaže “ Ako bi Srbija preko baraža obezbjedila Evropsko prvenstvo, za nju bi kvalifikacije bile nebitne”. Što bi značilo da se prvo igraju utakmice baraža, pa tek onda kvalifikacije. U biti ako prođemo preko baraža, u kvalifikacijama ćemo igrati rekreativno. Ili možda novinar misli da ne treba zapinjati u kvalifikacijama, nego čekati baraž.
Isti novinar navodi “da ćemo vidjeti kako će se Srbija snalaziti sljedeće godine u “B” ligi nacija”, iako je sljedeći ciklus na rasporedu 2020.godine.
Sinoć poslije utakmice novinari su pitali igrače i selektora šta očekuje od polufinala baraža protiv Norveške. Da bi se Srbija i Norveška uopšte sastale, potrebno je da odigraju još osam ili deset takmičarskih utakmica i da po završetku utakmica ne završe prvi ili drugi u svojim grupama. Dakle, još osam ili deset utakmica i onda će se znati da li će Srbija direktno na EURO 2020. Ili će ipak igrati u baražu i da li će igrati protiv Norveške. Dakle, moguće je da će Srbija igrati sa Norveškom, ali će se sve znati krajem sljedeće godine.
Čim se odrede nosioci i šeširi za žrijeb nekog takmičenja, portali se odmah bacaju u “paljenje” naroda sa naslovima “EX-YU grupa”, “Srbija i Hrvatska zajedno u grupi” i slično. Trenutno šanse da se Srbija i BiH nađu u istoj kvalifikacionoj grupi su 10%, kao i u grupi sa Hrvatskom 10%. Upravo tih 10% Srbija ima šanse da se nađe u grupi i sa ostalim ekipama iz prvog i drugog šešira. Postoji mogućnost, ali…
Kada ste sve ovo pročitali, možete vidjeti da naslov koji smo stavili itekako ima smisla, samo je potrebno da se obije reprezentacije plasiraju na takmičenje (to znači odigraju uspješno osam ili deset utakmica), uspješno prođu grupnu fazu (tri utakmice) i ne sretnu se u eliminacionoj fazi (tri utakmice). Dakle još najmanje 17 utakmica treba da prođe, da bismo znali istinitost našeg naslova.
Ali bio je i cilj da vas privučemo s njim, jer drugi za ovakve gluposti prave lijep biznis.