Ljubav prema prirodi i zdravom načinu života, Živko Savić (36) iz Srpca spojio je sa biciklizmom kojim se rekreativno bavi već četiri godine a učestvujući na raznim maratonima i trkama ostvario je i zapažene rezultate.
Radne dane provodi u filijali Unikredit banke u Srpcu, gdje je angažovan kao direktor, a slobodno vrijeme najčešće prekraćuje vozeći bicikl što je za njega istinski odmor za duh i tijelo.
„Boravak u prirodi i osjećaj slobode i ispunjenosti dok vozite bicikl, opredjelio me da se počnem baviti ovom vrstom rekreacije a u želji da upoznam nove gradove i ljude, ponajprije svoju zemlju, krenuo sam u zadnje tri i po godine da vozim i duže relacije“, kaže Živko.
Sedmično odradi barem tri manja i jedan veći trening od 150 i više kilometara a vikendima često uzima učešće u takozvanim brevetima od 200 kilometara.
„S vremenom sam počeo povećavati kilometražu pa sam tako prošle godine u istoj sezoni uspio odraditi kompletnu seriju od 200, 300, 400, 600 i hiljadu kilometara i osvojiti priznanje „Super Randonneur“ koje dodjeljuje krovna biciklistička organizacija „Audax Club Parisien“ iz Pariza“, kaže Živko.
Dvije godine zaredom vozio je ultra maratone duge 1200 kilometara a na jednom od njih pod nazivom „B-Hard Ultra Race &Brevet“, koji je prošao kroz BiH prije nekoliko dana, u ukupnom poretku u B-1200 kategoriji zauzeo je četvrto mjesto. Učešće su, kako kaže, uzeli i neki od najboljih svjetskih biciklista Cristopf Strasser i Robert Muller.
„Obišli smo Kozaru, Kupres, Mostar, Trebinje, Sutjesku, Višegrad, Jahorinu, Bjelašnicu i Vlašić i još jednom se uvjerili da su ljepote naših krajeva neprikosnovene u ovom dijelu Evrope. To ima nemjerljiv turistički značaj jer u maratonima ove vrste uglavnom učestvuju inostrani biciklisti koji u svojim zemljama prenose priče o našim prirodnim bogatstvima“, kaže Živko i dodaje da je dionicu odvezao za 90 sati i 14 minuta.
Kroz brevet, za koga kaže da je istinski test izdržljivosti i pomjeranja sopstvenih granica, obišao je i Boku Kotorsku, Herceg Novi, Dubrovnik, Frušku Goru i druge turističke lokalitete u bivšoj Jugoslaviji, a posebne emocije veže za trku „Srce Motajice“ koja je prošla kroz Bardaču i manastir Osovicu.
„Volim istraživati nove kulture ali i druge bicikliste upoznavati sa našim običajima. Ono što posebno karakteriše ovakve sportske događaje je druženje koje se organizuje nakon trke i taj vid povezivanja i zbližavanja ima najveći smisao u cijeloj ovoj priči“, rekao je Živko.
Srbački biciklista ovih dana se okušao i na državnom prvenstvu Republike Srpske i BiH koji je održan na autodromu u Zalužanima gdje je nastupajući za jedan klub iz Bijeljine osvojio drugo mjesto a dva puta je učestvovao i na Kupu Srbije gdje mu je sedmo mjesto bilo najbolji plasman.
Ono što će biti kruna svih dosadašnjih izazova biće ultra maraton Pariz-Brest-Pariz za koga se uspio kvalifikovati i za koji kaže da je „majka svih trka“.
„To je jedna od najstarijih biciklističkih trka koja ima i najveći ugled u svijetu i velika mi je čast da sam uopšte dobio priliku da na njoj učestvujem. Počinje 20. avgusta i već uveliko se pripremam. Plasman mi nije važan već sama činjenica da ću stati rame uz rame sa najvećim svjetskim biciklistima“, ističe Živko.
Iako se ne bavi profesionalno biciklizmom, kaže da je za učešće na maratonima i trkama potrebno dosta ulaganja, od kvalitetnih šorceva, patika, dresova, pa sve do dobrog i pouzdanog bicikla.
“Nabavio sam bicikl koji je prilagođen mojim mjerama, jako je lagan i ništa me ne žulja, tako da i duge vožnje postaju uživanje u pravom smislu riječi”, kaže Živko.
Breveti predstavljaju druženje ljubitelja biciklizma i uživanje u zajedničkoj vožnji i prirodi. Iako postoje breveti od 200 do hiljadu kilometara, svaka dužina ima predviđeno vremensko ograničenje, koje se odnosi na završetak vožnje i prolazak kontrolnih tački. Ukoliko se prođu u datom roku brevet se smatra uspješno završenim i to je najveća nagrada za učesnika.
/Srbac-rs/