S obzirom da počinje sezona svinjakolja na našim prostorima, pokušali smo dobiti više informacija o tome pod kojim uslovima će biti moguće obaviti svinjokolj u privatnim domaćinstvima.
Po riječima predsjednika udruženja Porizvođača svinja, Miše Maljčića, od juče je stupila na snagu nova mjera gdje je ukinuta mjera obaveznog vađenja krvi kod svinje, prije klanja.
“Kako sam dobio informaciju juče je ukinuta mjera obaveznog vađenja krvi u čitavoj gradiškoj regiji, što znači da će sada biti dosta lakše obaviti svinjokolj. Kada su u pitanju privatna domaćinstva dozovljeno je klanje svinja uz to da se sve ono što naš narod naziva otpadom, da se to mora što dublje ukopati. Naravno, mi i dalje imamo uzorkovanje i testiranje na trihinelu, koje je obavezno.”
Koordinator resora za veterinarstvo, u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, za Nezavisne novine ističe da će biti prisutne pojačane kontrole u sezoni svinjokolja, te pojašnjava detaljno na koji način treba obaviti klanje.
“”Potrebno je da se na imanju primjenjuju sve zoohigijenske i biosigurnosne mjere, da nema znakova promjene opšteg zdravstvenog stanja životinja, dokaz o porijeklu svinja, da se nakon klanja izvrši dezinfekcija noževa, oruđa, sredstava koja služe prilikom klanja, odjeće, obuće te okolnog prostora gdje je izvršeno klanje životinje i obrada mesa. Prije klanja mora se iskopati jama za odlaganje iznutrica, krvi i drugih ostataka klanja i obrade zaklanih svinja uz primjenu dezinfekcionih mjera, posuti ih krečom i dezinfikovati masnom sodom. Bitno je da se raspolaže dovoljnim količinama propisanih dezinfekcionih sredstava, kao i da postoje rashladni kapaciteti za skladištenje mesa zaklanih životinja, koje se koristi isključivo za sopstvene potrebe.”
Kada je u pitanju sama epidemije afričke kuge svinja u Republici Srpskoj je do sada potvrđeno 1.115 žarišta te su eutanazirane i neškodljivo uklonjene 48.083 svinje različitih kategorija, a ono što zabrinjava su trenutna žarišta koja nisu sanirana.