U maju i krajem ljeta, su dva značajnija događaja za svijet filmske umjetnosti bar što se tiče Evrope. Ovu proljećnu monotoniju ili zamor (nedostatak nečega konkretnog za gledati), obično prekida jedan ovakav događaj koji je upravo prije par dana i počeo u Francuskoj. A kasnije opet kad dođe do (ne)zasićenja tokom ljeta, tu nastupa i taj drugi događaj, sa kojeg može da se pojavi nešto kvalitetno ili zanimljivo, po mogućnosti. A, ako ništa, bar mogu da se sumiraju utisci i napravi rezime.
Takav jedan događaj, kao što je već gore spomenuto je počeo. U pitanju je naravno Kanski filmski festival, i to 71. po redu. Kan, mjesto na azurnoj obali, gdje je temperatura trenuto nešto više od 20ak stepeni, u mjesecu maju, je mjesto okupljanja mnogih radnika i ljubitelja sedme umjetnosti, pa tako pruža mogućnost prikazivanja na desetine filmskih kreacija svake godine, i to sve tako od davne 1946.
Tako je u utorak, 8.maja počeo i ovaj 71. Kanski filmski festival internacionalnog karaktera. Festival su otvorili ceremonijalno, proslavljeni američki režiser Martin Skorseze i glumica Kejt Blanšet koja je ujedno i predsjednik glavnog takmičarskog žirija. Filmski program festivala je otvoren filmom „Everybody Knows“ iranskog reditelja Asgara Farhadija, koji je poslije Almodovarovog „Bed Education“, tek drugi film na španskom jeziku koji otvara festival.
Do 19.maja festival će pružiti mogućnost mnogim stvaraocima da pokazu svoj potencijal i da se oni najbolji nagrade u mnogim kategorijama kao i svake godine. Poslije prošlogodišnjeg čišćenja od strane Rubena Ostlunda teško da će se dugo pojaviti nešto slično. Ruben je prošle godine svojim filmom „The Square“ (Kvadrat) bio apsolutni pobjednik, a od publike pokupio veoma dobre kritike i tokom cijele prošle godine, što je na kraju izrodilo plodom. Kvadrat- najbolji evropski film i nominacija za oskara.
Ove godine, na festivali je na desetine filmova prisutno,a kada je riječ o onima iz glavne takmičarske sekcije, njih je 21, od kojih će samo jedan ponijeti epitet pobjednika. Pored Zlatne Palme, nagrade će se dodijeliti i za Grand Prix, Nagradu žirija, kao i nagrade za scenario, režiju, glumca i glumicu.
Prošlogodišnjeg predsjednika žirija, Pedra Almodovara je zamjenila australijska glumica Kejt Blanšet, pored nje u žiriju je i američka glumica Kristen Stjuart, kanadski režiser Denis Vilnev, ali i ruski režiser Andrej Zvjagincev, koji je prošle godine bio učesnik sa svojim filmom Loveless, koji je i odnio nagradu žirija. Takođe u jednoj jako zanimljivoj kategoriji – Un Cartein Regard, gdje svake godine iskoči po koje zanimljivo filmsko djelo, predsjednik žirija je glumac Benisio Del Toro.
Ovogodišnji film koji otvara festival, već pomenuti, „Everybody Knows“, je upravo i najviše dopro do publike i nekako se nametnuo kao potencijalni pobjednik. U pitanju je novi film iranskog reditelja Asgara Farhadija u kojem glavne uloge tumače Penelope Kruz i Havijer Bardem. Naime riječ je o dramu, po kojoj bračni par, Karolina i njen muz koji je argentinac, odlaze u njen rodni grad, nadomak Madrida. Naime, u tom mjestu, tokom familijarnog okupljanja na vidjelo izlaze neke porodične tajne koje će dosta narušiti i uzdrmati cijelu priču! Upravo najveći značaj ovom djelu daje njegova postava, tj Penelope i Bardem zajedno sa Farhadijem koji se pokazao filmovima The Salesman (2016), A Separation (2011), About Elly, ali i trejler ulijeva dozu vjere i nadanja u nešto kvalitetno.
Još jedan film koji će se takmičiti za Zlatnu palmu jeste novi film Spajka Lija. U pitanju je film pod nazivom „BlacKkKlansman“. U pitanju je krimi drama u kojoj se afro-američki policajac iz Kolorada infiltrira u Kju Kuks Klan. Scenario za ovo djelo je odradio Li sa saradnicima adaptirajući knjigu Rona Stalvorta pod nazivom Black Klansman. U suštini, ovo bi mogao biti Spajkov ribut filma iz 1966. sa sličnom radnjom, ali pod tadašnjim nazivom I Crossed the Color Line, autora Teda Mikelsa. Ono što pomalo zabrinjava jeste i zvanični sinopsis žanra ovog filma, a to je crime, biography, comedy. Ali ono što ulijeva nadu ovom filmu jeste da je njegov producent pored Lija i mnogobrojnih drugih i Džordan Pil, autro prošlogodičnjeg hita Get Out.
U takmičarskoj sekciji je i Žan Luk Godard sa svojoj dramom „The Picture Book“ . Naime ovo je čuvenom autoru deseta nominacija na Kanskom festivalu, a osvajao ju je samo jednom i to 2014, dobivši nagradu žirija za tada jenad pomalo eksperimentalni film pod nazivom Goodbye to Lenguage.
Rus Kiril Serebrenikov će se pojaviti sa svojim filmom „Summer“, a u pitanju je biografski film o Viktoru Coiju, gdje će priča pratiti mladog Viktora tokom razvoja roka u podzemlju Sankt Peterburga (a tada Lenjingrada).
Poljak Pavel Pavlikovski je zaradio svoju prvo nominaciju na Kanu ove godine. Poslije velikog uspjeha prije otprilike pet godina sa filmom Ida, on će predstaviti svoj film (ljubavnu dramu) „Cold War“.
Još jedan film vrijedi pomenuti a učesnik je ovog glavnog takmičarskod dijela festivala. U pitanju je film „Under the Silver Lake“, film Dejvida Roberta Mičela. Naime riječ je o jednom veoma zanimljivom filmu koji će na pomalo neobičan način pokušati bude predstavljen publici. Riječ je o jednoj drami i komediji, u kojoj mladić poslije misterioznog nestanka svoje djevojke krene u njenu potragu, a sve prateći neke banalne, veoma neobične ili čudne tragove. Glavnu ulogu igra Endru Garfild,a pored njega tu su i Rajli Kijou, Džimi Simpson, Sibongile Mlambo i Tofer Grejs.
Pored ovih, gore pomenutih filmova, ima ih još koji će na festivalu težiti da pokupe pozitivne kritike publike. Ukupno ih je 21 u glavnoj takmičarskoj kategoriji, a nekolicina ce dobiti priznanje za svoje uspjehe, a to će se znati tek na kraju, 19.marta. Ono što definitivno važi za festival jeste da je veoma neizvjestan i nepredvidiv. Tokom narednih nekoliko dana mnoga ostvarenja će se prikazati, a za očekivati je možda i neko tiho iznenađenje. Kako god, Kanski festival je jedan veoma glamurozan događaj, koji u suštini predstavlja praznik filma. Na otvaranju je slavni režiser dobro rekao : „Svi smo mi ovdje jer dijelimo strast prema kinematografiji. Ovdje smo da slavimo sedmu umjetnost“.