Prvanje, cika, iz polapute, keljevo, su samo neke od pravila koja nosi igra plovanje. Upravo je ovo igra koja se igra samo za Vaksrs, jer je glavna nagrada broj osvojenih jaja.
Ni najstariji igrači nemaju objašnjenje kada se počelo s ovom igrom, zna se samo da su je igrali pravoslavci iz Bugojna i Donjeg Vakufa, a kako su izbjegli tako su svoje običaje preselili u gradove u kojima su našli svoja nova utočišta. Tako pored igre u Brezik Lamincima, ova igra se igrala i u Srbiji, odnosno u Novom Sadu, priča nam jedan od igrača, Ljuban Zjajić.
“Kako smo doselili ovdje i napravili kuće mi se plovamo za Vaskrs. Koliko znam ova igra se igrala i u Novom Sadu ali nisam siguran da li se oni i dalje plovaju. Interensantno je to što su recimo s nama u Donjem Vakufu igrali i Muslimani, koji su samo zbog ove igra bojili jaja.”
Pravila nije teško zapamtiti, a ono što je osnovno je da sa daljine od nekih 30-ak metara trebate pogoditi drveni stubić (kelj) na kojem stoje parice sa brojem učesnika. Stubić se obično gađa metalnom pločom, pa onaj čija ploča bude najbliža oborenim paricama osvaja sva jaja. Za svaku partija igrač je dužan da uloži jedno jaje.
Kako kažu igrači, koji su mahom raseljeni iz Donjeg Vakufa, cilj je ispunjen jer su ovu igru uspjeli prenijeti na mlađe. Jedan od mladih igrača je Nedeljko Zjajić, koji uz igru zasvira i harmoniku.
“Ja se plovam već nekoliko godina. Isprva je bilo teško, jer sam gubio mnogo jaja, pa sam morao prekidati. Sada je dosta lakše jer sam se uvježbao, mada i sada često prekinem jer moram i da odsviram po neku pjesmu.”
Ova igra nema vrijeme trajanja. Obično počne ujutru oko 10-11h i traje dok ne padne mrak. Njen osnovni cilj je druženje, pogotovo u vrijeme kada su mnogi naši ljudi prinuđeni da rade u inostranstvu.