Stečaj u preduzeću “Ratarstvo” a.d. Nova Topola je najduži stečaj u istoriji Republike Srpske, jer traje skoro 15 godina, a da mu se kraj ne nazire pokazuju i nova saznanja Micro mreže. Ono što je još veći problem jeste kršenje zakona na nekoliko nivoa, kao i plodna zemlja koju obrađuju oni koji su jači i bliži vlasti.
Zemljište je najveći problem preduzeća Ratarstvo, jer je potrebno svima, pogotovo u ovim teškim vremenima, kada je svaki dunum zasađene žitarice dragocjen ne samo lokalnoj zajednici nego čitavom društvu. Ipak, duboko korumpirana društva, među kojima je i naše ne gledaju na opšti interes, pa tako u ovom slučaju zemlju obrađuju pojedinci koji ne plaćaju nikakve koncesije i nadoknade, a profit grabe za sebe.
Od 7,5 hiljada hektara zemljišta, koliko se nalazi u vlasništvu Ratarstva, većinu obrađuju pojedinci bliski vladajućem SNSD-u, što su potvrdili i radnici ovog preduzeća, koji su se prije nekoliko dana okupili ispred Upravne zgrade, kako bi iskazali nezadovoljstvo. Pored nezadovoljstva, radnici tvrde da se na njihove predstavnike u Odboru povjerilaca vrše određeni pritisci.
Radnici su se požalili i na ignorisanje od strane lokalne vlasti u Gradišci, koja, kako kažu obmanjuje narod da će ovo zemljite konačno biti dostupno da se obrađuje putem zakupa. Dodali su da ne znaju ni ko je sada stečajni upravnik preduzeća. Upravo smo pitanje o tome ko je stečajni upravnik Ratartstva kao i ko je vlasnik zemljišta postavili Okružnom privrednom sudu Banjaluka, iz kojeg smo dobili potvrdu da je zemljište prepisano na Republiku Srpsku, a da je novi stečajni upravnik Radomir Predojević.
Do novog stečajnog upravnika i njegovog komentara nismo uspjeli doći, te ćemo nastojati da dobijemo i njegov komentar na čitav slučaj. Kada su u pitanju teze da stečajni sudija vrši pritisak na predstavnika Odbora povjerilaca koji predstavlja radnike, iz suda su to okarakterisali kao neosnovano, paušalno i neutemeljeno.
Advokat radnika Ratarstva, Avdo Salihbegović tvrdi da je iz odgovora Orkužnog privrednog suda vidljivo da je sve rađeno mimo zakona.
“Kada vidite odgovor Okružnog privrednog suda Banjaluka vidite da je zemlja prešla u vlasništvo Republike Srpske, znači da je stečaj završen, a oni su imenovali novog stečajnog upravnika. Ja sada pitam šta će im stečajni upravnik ako je stečaj završen. Ta zemlja se na ovaj način ne može dodijeliti Republici Srpskoj zbog odluka Ustavnog suda BiH. Mišljenja sam da se čekaju određene političke prilike u kojima bi se ta zemlja dala ljudima bliskim vlastima u Republici Srpskoj”.
Zemlja ne ostaje pusta, već je iz godine u godinu obrađuju pojedinci koje je Micro mreža prije nekoliko godina kontaktirala, gdje smo tražili dokument na osnovu kojeg oni tu zemlju obrađuju ali nam taj dokument nisu dali.
Na 13. redovnoj sjednici Skupštine grada Gradiška, gradonačelnik Zoran Adžić je istakako da je stečaj u Ratarstvu završen i da će zemlja biti dostupni svima putem Javnog oglasa za zakup.
“Mogu s ponosom reći da smo na kraju stečajnog postupka preduzeća “Ratarstvo” a.d. koji se već dugo godina vodi. Zemljište je preneseno na Vladu Republike Srpske, čekamo sada samo još odluku Vlade Republike Srpske, gdje će ona tom odlukom ustupiti zemljište gradu Gradiška. Nakon toga mi ćemo da raspišemo javni poziv za zakup tog zemljišta, a koje bi išlo za mala i srednja poljoprivredna gazdinstva,” isticao je tada Adžić i govorio kako se nada da će poljoprivrednici ove godine moći da obrađuju tu zemlju.
Da od raspodjele zemljišta nema ništa, jasno je svima osim nadležnim institucijama, koje izgleda sve rade osim onoga što bi bilo na korist kako građanima Republike Srpske, tako i samoj Republici Srpskoj, a prije svih poljoprivrednika grada Gradiška.