Da li će ikada jedan bosansko-hercegovački klub zaigrati u grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja, bila to Liga šampiona ili pak Evropska liga, na kraju krajeva nije nam ni bitno, vjerujem da se svaki građanin ove zemlje zapita svakoga ljeta.
Sudeći po tome u kakvom se stanju danas nalazi naš domaći fudbal, nažalost ne vjerujem da će se to i desiti u skorijoj budućnosti. Bh. klubovi su daleko od fudbalske kreme Evrope, tome najbolje svjedoče i rezulati ove godine u kvalifikacijama za Ligu šampiona i Evropsku ligu.
I dok ćemo za nekoliko dana gledati mečeve, i to kakve, širom bivše Jugoslavije, svi predstavnici Bosne i Hercegovine u Evropskim takmičenjima svoj put su završili još početkom jula. Tužno, da ne može biti tužnije. Umjesto da naše klubove, Sarajevo, Borac, Željezničar, Zrinjski, Široki Brijeg i druge gledamo kako se bore za svoje mjesto pod ”Evropskim” suncem, gledaćemo ih u međusobnim duelima u Premijer ligi BiH.
A pogledajte samo naše komšije, sa istoka ili zapada, pa i one malo dalje. Ne mogu, a da prvo ne spomenem jedan lijepi grad u Slavoniji, iz kojeg nam dolazi i istoimeni fudbalski klub Osijek. Ovaj klub veoma skromnog budžeta, (u rangu sa svim našim klubovima), koji je samo prije par sezona strijepio da li će ostati u društvu najboljih u Prvoj ligi Hrvatske, juče je na maestralan način izbacio jednog holandskog giganta, i to ni manje ni više, nego PSV! Čak šta više, Osiječani su ih nadigrali i u Ajndhovenu, ali i kod kuće. Zatim tu je i Hajduk, Dinamo, naravno i Rijeka.
Takođe, Srbija, Makedonija i Slovenija će imati po dva predstavnika u plej-ofu Evropske lige. Posebno će zanimljivo biti u Splitu, Tetovu, Skoplju i Domžalama. Splićani će na ”Poljudu” ugostiti engleskog velikana Everton, u Makedoniji će se Vardar i Škendija suprostaviti ”novom” Milanu i Fenerbahčeu, dok će u Sloveniji gostovati francuski Olimpik iz Marselja..
Podsjećanja radi, najveći uspjeh nekog kluba iz Bosne i Hercegovine desio se davne 1985. godine, kada je sarajevski Željezničar igrao polufinale Kupa UEFA. Tadašnji ”plavi” bili su vjerovali ili ne na 18. mjestu klubova u svijetu, što je najveći uspjeh jednog bh. kluba kada je u pitanju klupski koeficijent za jednu takmičarsku godinu. Takođe, Željo je napravio i najveći poslijeratni uspjeh, kada je 2002. godine prošao u 3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, gdje je poražen od engleskog Njukasla ukupnim rezultatom 5:0.
I kad se smiluju čelni ljudi bh. fudbalskog saveza, pa i oni počnu malo da se brinu o situaciji klubova na prostorima Bosne i Hercegovine, ali i kad se u sve to uključe i neki ugledni bivši bh. reprezentativci, pa i sami klubovi, možda i budemo nekad u septembru ili oktobru gledali neki naš fudbalski klub na Evropskoj sceni. Do tad dragi građani Bosne i Hercegovine idi te put Zagreba, Splita, Osijeka, Beograda, Domžala, Skoplja i drugih gradova i uživajte u najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu.