U posljednjih pet godina u Republici Srpskoj osnovano je 45 novih predškolskih ustanova u javnom i privatnom sektoru, odnosno u pojedinim opštinama osnivane su nove predškolske ustanove ili proširivane već postojeće, što je dovelo da povećavanja broja djece koja ih pohađaju.
Nataša Cvijanović, pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje, kazala je za “Nezavisne novine” da su u javnom sektoru osnovane dvije nove predškolske ustanove u Istočnom Novom Sarajevu i Ribniku, dok su 22 ustanove u javnom sektoru proširile prostorne kapacitete, odnosno 17 je novih organizacionih jedinica.
“Pored toga, izgrađeni su, odnosno adaptirani objekti u kojima dosad nisu bile predškolske ustanove za potrebe osnivanja javnih predškolskih ustanova i to u opštinama Petrovo, Han Pijesak, Stanari i Donji Žabar”, kazala je Cvijanovićeva.
Dodaje da je Ministarstvo jedinicama lokalnih samouprava za potrebe predškolskog vaspitanja i obrazovanja ponudilo na besplatno korištenje učionice, odnosno prostore osnovnih škola koji se ne koriste za potrebe osnovnog vaspitanja i obrazovanja, te se očekuje da će se jedinice lokalnih samouprava opredijeliti za obavljanje djelatnosti u prostorima osnovnih škola.
Što se tiče privatnog sektora, od 2016. godine do danas, kako kaže Cvijanovićeva, osnovano je 30 novih predškolskih ustanova i 10 novih organizacionih jedinica.
“Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju stvorena je mogućnost da se program predškolskog vaspitanja i obrazovanja sprovodi i u ustanovama socijalne zaštite te je djelatnost registrovana u Centru za socijalni rad u Rudom i JU Dom za djecu i omladinu bez roditeljskog staranja ‘Rada Vranješević’ – Dječji vrtić ‘Tratinčica'”, pojašnjava Cvijanovićeva.
Povećanjem prostornih kapaciteta i obezbjeđivanjem finansijskih sredstava za rad predškolskih ustanova iz godine u godinu se povećava i procenat obuhvata djece u vrtićima.
Takođe, Ministarstvo je podržalo inicijative opština za izgradnju novih prostora predškolskih ustanova, a Vlada Republike Srpske izdvojila je 1.897.000 KM, Predsjednica Republike Srpske 4.197.967 KM, a iz donacija Republike Srbije izdvojen je iznos od 5.608.982 KM za izgradnju novih ili adaptaciju postojećih objekata predškolskih ustanova.
Zorica Stojanović, direktorica vrtića “Srbija” iz Ribnika, kazala je da je to prvi i jedni vrtić u njihovoj opštini.
“Još zvanično nismo počeli s radom. Raspisali smo konkurs za prijem djece, koji će trajati 15 dana, a nakon toga će biti raspisan konkurs i za prijem radnika”, kazala je Stojanovićeva
Plan je da djeca od 1. septembra krenu u vrtić.
“Imaćemo dvije grupe djece, mješovitu jasličku i mješovitu vrtićku. Oko 45 djece planiramo da upišemo u vrtić”, ističe Stojanovićeva.
Dodaje da je šteta što ova opština tek sada dobija vrtić te da bi bilo mnogo značajnije da su stanovnici ove opštine ranije dobili ovu ustanovu.
Jelena Kurtinović, direktorica Centra za za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka, kazala je da su u proteklih pet godina povećani kapaciteti.
“Ranije smo imali 22 objekta, a sad je to 29”, kazala je Kurtinovićeva.
Na listama za čekanje nalazi oko 700 djece.
Kurtinovićeva kaže da je povećanje kapaciteta u predškolskim ustanovama, ali i otvaranje novih objekata dobro zbog samog povećanja obuhvata djece koja borave u njima.
Sufinansiranje boravka
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju propisano je da Javni fond za dječju zaštitu obezbjeđuje naknadu za sufinansiranje boravka u predškolskoj ustanovi djece kojoj je utvrđen status djeteta bez roditeljskog staranja u skladu sa propisima kojima se uređuje socijalna zaštita, kao i djece sa smetnjama u razvoju koja imaju nalaz i mišljenje stručne komisije o procjeni potreba i usmjeravanju djece i omladine sa smetnjama u razvoju, formirane u skladu sa propisima kojima se uređuje socijalna zaštita, uzrasta od šest mjeseci do polaska u osnovnu školu, a koja imaju prebivalište na teritoriji RS.
Zasad 60 djece ostvaruje ovo pravo.
/Nezavisne/