Preko leđa našeg napaćenog naroda prošli su brojni sistemi, koji po svemu sudeći nisu imali u epicentru čovjeka, a ta praksa je nastavljena i danas. Ovaj čudni uvod je jasan svakome ko je ikada u životu započeo neku političku priču ali ga nikada nije zgoreg spomenuti, pogotovo danas u vrijeme demokratije, koja je kod nas sve samo nije demokratija.
U BiH većina stranaka ima u nazivu nešto demokratsko, dok su sve stranke organizovane i funkcionišu nedemokratski, što je još jedan od apsurda. Kada sve spustimo na lokalni nivo i sagledamo Skupštinu grada Gradiška, koja je i tema pisanja, vidjećemo jednu stvar, a to je da ona očajnički treba jednog Periklea ali u opozicionim redovima.
Atinjani su tako hiljadama godina prije zbog iskazane riječi bivali prognani u “izgnanstvo”, odnosno, samo su izopšteni iz grada, a u to vrijeme kada vas bace u dviljinu, ili vas pojedu vuci ili vas ubiju neka plemena. Danas za svaku izgovorenu glupost, političari ne snose nikakve sankcije, već često bivaju nagrađeni od stranačkih šefova, kojima su te gluposti izgovorene garant da ih oni neće zamijeniti na funkcijama kojih su se jedva dočepali.
Da ne idemo predaleko red je da konstatujemo nekoliko stvari, a to su:
– Skupština grada Gradiška broji 31 odbornika, od kojih su njih 26 skupštinska većina.
Ova situacija kaže sljedeće, svih tih 26 ljudi stalno misli isto, dok ovih pet služi da se pokaže privid demokratije. Ako začačkamo dublje, jasno je da su funkcije mile svakom od tih 26 iz većine. Sa druge strane jasna je i strategija SNSD-a, odnosno gradonačelnika Zorana Adžića, rasparčaj, daj svima po malo, ako se neko pobuni zamjenjiv je jer je većina više nego stabilna i većina kolača ostaje SNSD-u koji suštinski ima apsolutnu moć.
– Slavko Dunjić i njegova Ujedinjena Srpska imaju pet odbornika, ali imaju tri.
Pojašnjeno, Ujedinjena Srpska je ostala sa tri odbornika u klubu, koji su napustile doktorice Vesna Gluvić-Čelić i Tanja Pećanac. Doktorice pripadaju struji Radomira Pjanića, koji je tijesnom većinom isključen iz GOUS, o čemu je ”Micro mreža” već pisala. Pjanić je bio glavni Dunjićev čovjek u razvaljivanju PDP-a, a kasnije i SDS-a, da bi na kraju pukla tikva između njih dvojice, pa je samo pitanje šta će biti s Pjanićevom strujom. Govori se da će otići u SNSD, što će Adžić dobro proučiti, jer trenutno ima apsolutnu moć unutar SNSD-a Gradiška i svaki upad sa strane bi mogao biti potencijalno rovarenje u stranci, što on nikako neće dopustiti.
Sa druge stranke, ne treba isklljučiti iskusnog političara Slavka Dunjića, koji lako može da “okrene ploču”, pogotovo ukoliko Ujedinjena Srpska promijeni retoriku na republičkom nivou, što je lako očekivati od prevrtljivog Stevandića.
– DEMOS degradiran
I dalje nije jasno šta se dešava sa DEMOS-om, koji je kao apsolutni saveznik SNSD-a izgubio mjesto Načelnika društvenih djelatnosti i potpredsjednika Skupštine grada, a i dalje neprikosnoveno podržava Adžića.
– DNS u vlasti
DNS Gradiška ili gleda vijesti RTRS-a ili ih uopšte ne gleda, jer su ulaskom u vlast uradili kontru vrhu partije. Od tri odbornika, samo Đorđo Grujičić je apsolutno vjeran DNS-u, dok je Laziću učinjena usluga od strane Zorana Adžića, o čemu smo takođe pisali. Za preletača Ljubičića je sve jasno ali kapa dole za snalažljivost i osvojen mandat.
– SPS i dalje u vlasti
SPS u raspodjeli gradskog kolača nije dobio ništa ali je i dalje u vlasti, što je samo po sebi apsurd. Ako će nešto da mijenjaju to mogu s pozicije uticaja na resore koje imaju, pošto nemaju ništa kako da nešto mijenjaju ili u krajnjoj liniji rade. Ako tome dodamo da imaju dva odbornika, a da su na republičkom nivou ni na nebu ni na zemlji, onda je donekle i razumljiva ovakva stvar na lokalu.
– Odobrnik SP-a u klubu SNSD-a
Po malo čudna odluka Socijalističke partije Gradiška, da se njihov jedini odbornik prikloni klubu SNSD-a, gdje se i taj jedan glas topi u 12 SNSD-ovih ali je mladi Strahinja Jurišić na početku, pa je rano suditi, obzirom da je politika nepredvidiva.
– Opoziciji treba Perikle
Opozicija nema nikoga ko se retorički može suprotstaviti vladajućoj većini, bar za sada, i pored svih aduta koje imaju. Zoran Latinović je izuzetno koristan ali mlak, pa se čeka svježa krv Zorana Vekića i Milice Šukalo.