Kako Micro mreža saznaje, nakon nedavnog sastanka predstavnika radnika sa vlasnikom preduzeća Drvne industrije “Nova DIPO”, koji je održan u Gornjim Podgradcima, dobili su čvrsta uvjeravanja da će sve obaveze prema njima biti izmirene u roku od godinu dana, a juče su kako saznajemo, za dio radnika uplaćeni porezi i doprinosi.
Brojni protesti radnika i tužbe, više od pola godine nisu davale rezultate, iako su predstavnici radnika Nove DIPO tražili svoja prava u Ministarstvu finansija, Poreskoj upravi pa sve do predsjednika Republike. Niko nije imao sluha za njihove probleme, te su tužbe više od 200 radnika bile jedini put.
U međuvremenu, Ljubomir Ćubić je ipak pronašao način da privoli Vladu Republike Srpske da mu odobri čak dva reprograma. Prvo je u septembru ove godine “Nova drvna industrija Vrbas“ dobila odgodu plaćanja poreskih obaveza za dug od oko 10,45 miliona konvertibilnih maraka, a potom je u julu mjesecu Drvnoj industriji “Nova DIPO” od Vlade Republike Srpske odobren Plan reprograma dugova navedenog preduzeća u roku od godinu dana za iznos od oko sedam miliona konvertibilnih maraka.
Kako nam je potvrdio jedan od predstavnika radnika koji od samog početka učestvuje u pregovorima, Goran Gigović, Vlada Republike Srpske ne bi dala reprogram dugovanja da prethodno nije sklopljen Sporazum o sudskom poravnanju po brojnim tužbama radnika, kojim se Ćubić obavezao da će izmiriti dugovanja.
“Sporazumom o sudskom poravnanju koji smo potpisali u junu mjesecu, vlasnik Nove DIPO se obavezao da će u roku od godine dana isplatiti sve obaveze”, rekao je Gigović i dodao kako su još aktivne tužbe radnika za potraživanja za zaostale plate i otpremnine s obzirom da su otpušteni u martu mjesecu, a da im po tom osnovu nije isplaćen niti fening za njih oko stotinu, te iz činjenice da firma nije bila pod stečajem niti je ugašena.
Radnici Drvne industrije Nova DIPO, nakon istrajne borbe čini se da su nadomak cilja da se ispoštuju njihova zakonska prava, zahvaljujući i blagovremenom podnošenju brojnih tužbi koje su trasirale put i postale moćan alat da se poslodavac privoli na izmirenje obaveza jer bi u suprotnom uslijedile blokade računa.
“Obišli smo sve institucije, političari su nas zamajavali da će se zauzeti za naša prava tokom izborne kampanje, na kraju najbolje smo prošli sa tužbama i sudskim putem stigli nadomak ostvarenja naših prava”, zaključuje Gigović i dodaje da bi stvari bile mnogo drugačije da je umjesto nekadašnjeg direktora Beuka, od 2018. godine bila sadašnja direktorica Danijela Veljić.
Kadrovske promjene na čelu preduzeća Nove DIPO
Umjesto dosadašnjeg direktora Veljka Beuka, na njegovo mjesto došla je Danijela Veljić koja je prethodno obnašala funkciju šefa finansija u ovom preduzeću.
Kako saznajemo, trenutno je u preduzeću zaposleno oko 25 radnika, a postoji volja i nekadašnjh radnika koji su trenutno u sporu, da se po izmirenju obaveza vrate i nastave sa radom.
Da li će doći do ponovnog oživljavanja nekadašnjeg giganta, ostaje da vidimo a kako stvari stoje stanovnici ovog kraja se nadaju da će nadležni od gradskog do republičkog nivoa, pronaći način kako bi se oživljavanjem proizvodnje zadržalo stanovništvu u podgradačkom kraju kojima je ova fabrika omogućavala da zarade koru hljeba još od davne 1885. godine.