Nakon punih 27 godina Srbi iz Donjeg Vakufa su dobili spomenik za vojnike i civile koji su stradali u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Spomenik je smješten u porti manastira “Glogovac” u Šipovu, a njegovo osvećenje obavio je njegovo perosveštenstvo episkop Bihaćko-petrovački Sergije.
Po riječima episkopa Sergija, spomenik stradalim Srbima za otadžbinu će biti na svetom mjestu, koje će posjećivati kako njihovi najbliži tako i svi pravoslavni hrišćani koji budu posjećivali manastir Glogovac.
Upravo je Glogovac danas i bio mjesto gdje su se pravoslavni vjernici skupili kako bi se pored osvećenja spomenika prisjetili i egzodusa Srba iz Donjeg Vakufa, koji na kraju morali napustiti svoja ognjišta. Hrabro branivši svoj narod veliki broj njih je dao dijelove tijela, a neki i ono najsvetije život.
Da je ovo ipak dan ponosa za one čiji članovi su postradali u 19. Srboranskoj brigade, ističe i Drago Malešević, čiji sin Svetomir je poginuo 1995. Godine na Košćanima.
“Meni je danas srce puno, ne samo zbog mog sina Svetomira, nego zbog svih njegovih saboraca koji se nalaze ovdje na ovom prelijepom spomeniku.”
Među uklesanim imenima nalazi se 411 žrtava koje su postradale u proteklom ratu, a sama inicijativa pokrenuta je još 2019. godine, ističe clan Upravnog odobra udruženja 26. mart Srbobran, Goran Ćulum.
“Što se tiče samog spomenika, na njemu su uklesana imena 353 borca i 58 civilnih žrtava rata sa područja Donjeg Vakufa i okoline. Sama inicijativa za izgradnju ovog spomenika krenula je 2019. godine od strane našeg Udruženja koje nosi naziv po datumu osnivanja 19. Srbobranske brigade. Potom smo dobili blagoslov od vladike Sergija i evo danas smo konačno dočekali i njegovo osvećenje.”
Da je ovaj spomenik melem na ranu poručuje i predsjednik Međuopštinskog udruženja civilnih invalida i žrtava rata, Marinko Zeljko, koji je i sam kao dječak teško ranjen u Bravnicima, tokom egzodusa Srba iz Donjeg Vakufa.
Koliki je značaj ovog spomenika svjedoči i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske, Radan Ostojić, koji nosi upečatljive uspomene na 19. Srobransku brigade.
“Meni su danas emocije jako izražene jer sam ja 1994. godine učestvujući u borbi zajedno sa 19. Srbobranskom brigadom izgubio dio tijela ali sam ponosan na to, jer su ti borci kao i ostali borci sve dali za odbranu Republike Srpske.”
Republika Srpska je svetinja ne samo Srbima sa lijeve nego i sa desne strane Drine, koji su pomogli izgradnju spomenika u Glogovcu.
“Fond za izbjegla i raseljena lica u saradnji sa Srbima u region je podržao inicijativu da se podigne ovo spomen obilježje. Mi smo stava da je važno njegovati kulturu sjećanja i da nikada ne treba zaboraviti svoje stradale”, istako je Duško Ćutilo, predsjednik udruženja Fonda za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima AP Vojvodina.
Na pomenutom osvećenju bio je prisutan veliki broj vjernika i zvaničnika iz bivšeg vojnog rukovodstva Vojske Republike Srpske, te institucija Republike Srpske.