Iz Svjetske banke su saopštili da vozači kamiona bespotrebno izgube 26 miliona sati (skoro 3.000 godina) čekajući na graničnim prelazima država Zapadnog Balkana (Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije).
Tokom prve posjete Albaniji u svojstvu potpredsjednice Svjetske banke za Evropu i centralnu Aziju, Antonela Bassani sastala se sa čelnicima zemalja Zapadnog Balkana, predstavnicima Evropske unije i međunarodnih finansijskih institucija, kao i drugim partnerima na samitu Berlinskog procesa u Tirani. Razgovarali su o mjerama za jačanje regionalne ekonomske saradnje i integracija.
Napomenuto je da je ekonomska integracija neophodan pokretač ekonomskog rasta, zaposlenosti i prosperiteta. Konstatovano je da bi ekonomije Zapadnog Balkana mogle ostvariti svoj potencijal ako otklone prepreke u trgovini robom i uslugama te modernizuju platne sisteme.
“Pred Zapadnim Balkanom je izuzetna šansa da izađe na tržište Evropske unije od 450 miliona ljudi. Iskustva iz cijelog svijeta, kao i sa Zapadnog Balkana, pokazuju da je pristup međunarodnim tržištima neophodan da bi kompanije ostvarile rast i ekonomije obima“, izjavila je Basani.
Prema njenim riječima, ekonomskom integracijom se omogućavaju ubrzano usvajanje novih tehnologija i brži tokovi novih ideja i inovacija te veća produktivnost koja predstavlja temelj rasta država srednjeg nivoa dohotka.
Naglašeno je da vozači kamiona trenutno svake godine nepotrebno izgube 26 miliona sati (skoro 3.000 godina) čekajući na graničnim prelazima između zemalja Zapadnog Balkana.
Prema novom izvještaju Svjetske banke o kojem je bilo riječi tokom sastanaka održanih u okviru Berlinskog procesa, ako se prosječno vrijeme potrebno za prelazak granice skrati za tri sata, što je razlika između prosječnog vremena na Zapadnom Balkanu i u državama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj država (OECD), BDP u svakoj zemlji Zapadnog Balkana mogao bi u srednjem roku porasti za tri posto.
Ukazano je da bi se nivo rasta pristupanjem EU mogla povećati za još šest posto. Osim toga, i susjedne zemlje članice EU, kao što su Rumunija, Mađarska i Bugarska, mogle bi da ostvare dodatni rast od 0,2 posto usljed povećanog obima trgovinske razmjene sa Zapadnim Balkanom.
Svjetska banka već sarađuje sa partnerima na pojednostavljenju trgovine i saobraćaja u regionu kroz ulaganja i reforme. Osim toga, Svjetska banka pruža podršku zemljama Zapadnog Balkana za približavanje njihovih platnih sistema standardima EU i pomaže im da ispune uslove za pridruživanje jedinstvenom prostoru plaćanja u eurima (Single Euro Payments Area, SEPA), čime će se pojednostaviti slanje doznaka i sniziti njihove troškove.
Bassani će se sastati sa premijerom Albanije Edijem Ramom i ministrom finansija Ervinom Meteom, kao i sa drugim visokim državnim zvaničnicima, saopćili su iz Svjetske banke.
/Klix