Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Selo & poljoprivreda

Vrijeme je za plavo “kupanje” voćki

Micro Mreža od Micro Mreža
11/03/2025
u Selo & poljoprivreda

Ukoliko je prethodna zima bila blaga, a ovo tretiranje se preskoči, patogeni će imati veću mogućnost za ostvarivanjem infekcije, a brojnost prezimjelih štetnih insekata i grinja će biti znatno veća.

Kako bi se maksimalno smanjio infekcioni potencijal u voćnim zasadima izazvan štetnim patogenima, insektima i grinjama, u trenutku kada su temperature iznad 8 oC, sa prvim sunčanim, martovskim danima, neophodno je obaviti prvi hemijski tretman koji podrazumijeva primjenu bakarnih preparata i mineralnog ulja.

Sredstva na bazi bakra se primjenjuju kako bi se umanjila mogućnost prouzrokovača biljnih bolesti da prodru u biljku i ostvare infekciju, dok mineralno ulje smanjuje brojnost štetnih insekata i grinja. Ovaj tretman treba odraditi kada je biljka u fenofazi mirovanja, pa sve do početka otvaranja pupoljaka. Ukoliko je prethodna zima bila blaga, a ovo tretiranje se preskoči, patogeni će imati veću mogućnost za ostvarivanjem infekcije. Brojnost prezimjelih štetnih insekata i grinja će biti znatno veća.

Savjetodavac za zaštitu bilja Milena Dražić ističe da su tokom zime zabilježene temperature iznad prosjeka uz male količine padavina, kao i mali broj dana sa temperaturama ispod nule što je pogodovalo prezimljavanju insekata i patogena.

S obzirom na to da su u narednom periodu najavljene povećane dnevne temperature, očekuje se i aktivnost prezimjelih insekata, pa tako tretman mineralnim uljem ima višestruki značaj”, kaže ona i dodaje da je također prisutan i visok infektivni potencijal patogena, pa je adekvatna zaštita zasada na početku vegetacije obezbijeđena sprovođenjem tretmana bakarnim preparatima.

Priprema voćnjaka pred prskanje

Prije samog tretmana iz zasada treba ukloniti sve zaražene dijelove, polomljene grane i mumuficirane plodove, a potom sve spaliti daleko od zasada.

“Ovim prvim hemijskim tretmanom smanjuje se potencijal zimskih jaja grinja i štetnih insekata poput lisnih i štitastih vaši, kruškine buhe, kao i štetnih patogena koji prezimljavaju u krošnji drveća, skriveni u pukotinama kore, pupoljcima i rak ranama”, kaže Dražićeva.

Zasadi voća trenutno se nalaze u fenofazi mirovanja do faze početka bubrenja pupoljaka
Zasadi voća trenutno se nalaze u fenofazi mirovanja do faze početka bubrenja pupoljaka

Pojašnjava da je osnovni cilj ovog tretmana zapravo dezinfekcija stabla i smanjenje infekcionog potencijala patogena prouzrokovača bolesti i štetnih insekata i grinja.

Kada je pravo vrijeme za tretman?

Nakon što se iz zasada iznesu i spale zaraženi dijelovi biljaka primjenjuju se fungicidi na bazi bakra uz dodatak mineralnog ulja ili plavo ulje kao gotova formulacija.

“Tretman treba izvesti pri suhom vremenu, bez vjetra na temperaturi iznad nula stepeni, a idealno bi bilo oko 8 stepeni kako ne bi došlo do izmrzavanja.”

Tokom tretiranja, stabla moraju biti dobro okupana, a također je neophodno ispoštovati uputstvo preparata i koristiti ispravnu mehanizaciju. Karenca za preparate na bazi bakra je obezbijeđena vremenom primjene.

Najavljeno povećanje dnevnih temperatura zraka doprinijet će ubrzanom kretanju vegetacije, pa se poljoprivrednim proizvođačima savjetuje sprovođenje hemijskog tretmana bakrom i mineralnim uljem.

Primjena bakarnih preparata u zasadima koštičavih voćnih vrsta je važna najprije zbog smanjenja infekcionog potencijala patogena prouzrokovača monilioze, šupljikavosti lista koštičavog voća, rogača šljive, pjegavosti lista višnje i trešnje kao i bakterioznih oboljenja.

Iz tog razloga se poljoprivrednim proizvođačima savjetuje da ne preskaču prvo prskanje, kao i da prate fenofazu voćne vrste.

/Agroklub.ba/

Tags: prskanje voćaRepublika Srpska
ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

Štete od divljih svinja iz Hrvatske višegodišnji problem mjesnih zajednica duž rijeke Save u Gradišci

22/08/2025

Protivgradna preventiva u pripravnosti zbog perioda nestabilnosti u sedmici pred nama

20/08/2025

U Lamincima prezentovani rezultati ogleda kukuruza i primjene sistema kap po kap(FOTO)

19/08/2025

Protivgradna preventiva ispalila 134 rakete na području RS tokom jučerašnjeg dana

18/08/2025

Zapratite nas

  • 36k Pratilaca
  • 4.5k Pratilaca
  • 3.8k Pretplatite se
  • 333 Pratilaca

Najnovije

Poznati svi učesnici četvrtfinala Kupa GFS Gradiška

18/09/2025

Sutra 9. redovna sjednica SG Gradiška – brojni izvještaji među kojima i izvršenje Budžeta

18/09/2025

Panel diskusija “Sloboda narodu” u KC Gradiška

18/09/2025

Aplikacija “Putovanje u Evropu” za lakšu graničnu provjeru

18/09/2025

Realizacija projekta „Dodaj gradu malo boje“  Udruženja građana Čuđenje

18/09/2025

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je trgicbojan@gmail.com

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • micromreza@gmail.com
Redakcija
  • redakcija@micromreza.com
  • +387 066/208-027
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
    • Fudbal
      • Fudbal Evropa & Svijet
      • Premijer liga BiH
      • Fudbal I liga RS
      • Fudbal II liga RS
      • Fudbal III liga RS
      • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS Rezultati
      • Fudbal V liga RS
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt