Na jučerašnjoj sjednici Skupštine grada Gradiška, odbornici su raspravljali o Nacrtu rebalansa Budžeta grada Gradiška za 2024. godinu. To znači da građani mogu učestvovati na javnim raspravama i predlagati na koji način se sredstva mogu potrošiti.
Iako se javne rasprave redovno zakazuju, građani Gradiške su potpuno nezainteresovani za njihov novac i raspodjelu Budžeta prepuštaju gradskoj administraciji, a onda kada se Budžet raspodijeli krenu komentari da je moglo drugačije. Gradonačelnik u svojoj izajvi ističe da je Budžet usmjeren na podršku socijalnim kategorijama ali da on ima i razvojnu komponentu.
“Mi smo danas pored konstituisanja organa Skupštine grada i Gradske uprave raspravljali i o Nacrtu rebalansa Budžeta za 2024. godinu koji će iznositi 53,7 miliona KM. Budžet povećavamo po drugi put ove godine u ukupnom iznosu oko osam miliona KM, a sve je to rezultat jednog domaćinskog poslovanja ove Gradske uprave, koja je imala stalnu podršku Skupštine grada, to će biti nastavljeno i u narednom periodu jer sada imamo 25 odbornika u skupštinskoj većini. Mogli ste vidjeti da opozicija osim nekih amandmana nije imala kritika na sam Budžet što znači da smo sve dobro isplanirali ali opet ostavljamo prostora svakome ko želi da da svoj prijedlog i sugestije vezano za rebalans Budžeta u 2024. godini i za prijedlog Budžeta za 2025. godinu.”
Na naše pitanje da li će povećanje cijene električne energije uticati na raspodjelu Budžeta grada, Adžić je kratko odgovorio da neće i da postoji opravdanje za povećanje cijene električne energije.
Na povećanje cijene električne energije ali i na Prijedlog rebalansa Budžeta grada komentar i sugestije je imao Nikola Dončić, koji bi, ukoliko nastavi na ovaj način da diskutuje mogao izrasti u ozbiljnog opozicionog odbornika. Naime, Dončić je predlagao povećanje stipendija studentima, s obzirom da je, kako je rekao, samo hrana u menzi poskupjela za oko 90 odsto u posljednjih pet godina.
Pored Dončića, komentare na Budžet je imao i odbornik SDP-a, Branislav Mrakić, koji se osvrnuo na zemlju koju je Gradiška prodala firmi iz Dervente, a koja je tu istu zemlju preprodala kompaniji “Lidl”, gdje je po Mrakićevim riječima, grad oštećen za oko 2,5 miliona KM. Očigledno je Mrakić nastavio svoje opoziciono djelovanje u novoj partiji, međutim ovaj odbornik treba biti svjestan da je njegova nova partija na nivou BiH u vlasti sa SNSD-om, pa je njegova politika po malo kontradiktorna.
Što se same sjednice Skupštine grada Gradiška tiče, doktorica Vesna Čelić je nastavila da ćuti, dok je odbornik SDS-a, Zoran Latinović, nastavio sa istom retorikom. Treba dodati i to da se nova predsjednica Skupštine grada, Renata Obradović Popović nije najbolje snašla na mjestu predsjedavajuće ali vrijeme je pred njom.
Dodajemo da se na pres konferenciji po završetku sjednice Skupštine pojavila i Stana Balaban, koju smo pitali da li će glasati kada na Dnevnom redu bude izvještaj rada Centra za socijalni rad čiji je ona direktor, na šta je Balabanova odgovorila da hoće. Balabanova se lako uklopila u političare koji se brane nedostacima Zakona o sukobu interesa, jer joj to odgovara i ni malo se ne obazire na to što sama odlučuje o svom radu. A njen rad i generalno rad ove ustanove je katastrofalan o čemu ćemo pisati u narednom periodu, bilo da se radi o nepotizmu, stranačkom zapošljavanju ili strankama koje su direktno oštećene od strane Centra za socijalni rad Gradiška.
Na kraju zaključujemo da ni jedna vlast nije potrajala bez jake opozicije, što se pokazalo i na primjeru vlasti u Gradišci, gdje se vladajući SNSD pred lokalne izbore podijelio. Zoran Adžić ukoliko želi da vlada Gradiškom konstruktivno i u interesu građana, onda će morati da ima jaku opoziciju i kritičare, jer je teško očekivati da će mu bilo ko od koalicionih partnera, koji su više privjesci SNSD-a nego ozbiljne političke partije, dati konstruktivne prijedloge, da ne govorimo o članovima SNSD-a kojima je dovoljna funkcija i sve će uraditi da istu zadrže.