Uzimajući u obzir cijeli izborni proces, od dana raspisivanja izbora pa do potvrđivanja izbornih rezultata, Koalicija „Pod lupom“ Opšte izbore 2022. godine u BiH ocjenjuje kao djelimično neregularne.
Ovakva ocjena rezutat je svih zabilježenih nepravilnosti, posebno pritisaka na birače i zloupotrebe javnih resursa u predizborno vrijeme, te brojnih neslaganja izbornih rezultata, čime je integritet izbornog procesa ozbiljno narušen, a povjerenje javnosti u izborni proces, čini se, nikad niže. Takođe, opštem nezadovoljstvu provedenim izborima u javnosti doprinosi i činjenica da su uočene nepravilnosti i kršenja Izbornog zakona BiH ostala bez pravovremene institucionalne reakcije i adekvatnih sankcija, trvdi njihov predstavnik Nermin Topovčić, s kojim smo sumirali utiske o proteklim Opštin izborima.
“Posmatračka misija Koalicije „Pod lupom“ ocijenila je da je izborni dan 2. oktobra 2022. godine na najvećem broju biračkih mjesta protekao u skladu sa Izbornim zakonom BiH i podzakonskim aktima. Zabilježeno je i da su primjetna poboljšanja nekih segmenata izbornog procesa u odnosu na prethodne izborne cikluse, a što je dobrim dijelom rezultat implementacije 14 preporuka Koalicije „Pod lupom“ samo za ove izbore tj. niza tehničkih unapređenja u procesu glasanja na izborni dan. U odnosu na ranije izborne cikluse zabilježeno je manje slučajeva zloupotreba pomoći pri glasanju i porodičnog glasanja.”
Ono što je zabronjavajuće po riječima Topovčića jeste činjenica da je izborni proces obilježen nepotpunom implementacijom rezultata izbora, političkim blokadama funkcionisanja vlasti, neispunjavanjem uslova i prioriteta Evropske komisije (EK), globalnom pandemijom koronavirusa, propalim pregovorima o izbornoj reformi, nepovjerenjem građana/ki u izborni proces i institucije, te pokušajima blokade održavanja i/ili odgađanja redovnih izbora.
“U periodu od održavanja Lokalnih izbora 2020. CIK BiH je uglavnom nastavila sa naporima da se vrati poljuljano povjerenje građana/ki BiH u izbore, kroz dijelom povećanu transparentnost kao i razmatranje prijavljenih i uočenih nepravilnosti, te izricanje sankcija za iste. Međutim, proces utvrđivanja rezultata, sporost u objavi istih, veliki broj utvrđenih nepravilnosti i neslaganja rezultata sa biračkih mjesta sa onima koji su utvrđeni u Glavnom centru za brojanje (GCB), neusvajanje i neobjavljivanje izvještaja GCB-a, izostanak sankcija i/ili izostanak informacija o istragama, postupcima za utvrđivanje prekršajne ili krivične odgovornosti, za brojna kršenja Zakona, duboko su narušili povjerenje javnosti u integritet izbornog procesa.”
Lokalne izbore 2020. godine obilježio je rekordan broj prijava za glasanje putem pošte, kao i veliki broj zabilježenih nepravilnosti i zloupotreba u vezi s tim. Jedna od preporuka Koalicije „Pod lupom“ odnosila se na uvođenje dodatnih mehanizama čime bi se zloupotrebe spriječile. CIK BiH je za izbore 2022. godine kroz podzakonske akte propisala dodatne mehanizme na način da se prijave za glasanje izvan BiH dostavljaju samo elektronski putem portala e-izbori dostupnom na web stranici ili putem faksa. Različita postavljena sigurnosna ograničenja su vrlo vjerovatno uticala i na sam broj prijava za glasanje putem pošte kojih je za ove izbore bilo gotovo duplo manje u odnosu na izbore 2020. godine.
Koalicija „Pod lupom“ je u prethodnom periodu provela istraživanje i kreirala analizu transparetnosti rada biračkih odbora, sa fokusom upravo na ovu nepravilnost. Istraživanje je ukazalo na potencijalnu sumnju na trgovinu mjestima u biračkim odborima za preko 17% članova/ica biračkih odbora, ili njih 747, od 4.337 članova/ica, biračkih odbora koliko ih je bilo predmetom analize. Sve informacije koje je Koalicija zabilježila u vezi sa trgovinom mjestima u biračkim odborima, dostavljene su CIK BiH za informaciju i dalje postupanje.