Prije četiri godine u Gradišci je puštena u upotrebu novoizgrađena sportska dvorana na koju se čekalo punih 12 godina. Svi sportski kolektivi Gradške konačno su dočekali da treniraju pod jednim krovom, u zdanju koje sadrži dvije dvorane od kojih je jedna velika i jedna mala, te uz to dvorana posjeduje i treću salu za džudo, moderne svlačionice, kafić restoranski prostor i lokale izgrađenje po najsavremenijim standardima. O postignutim rezultatima i izazovima, razgovarali smo sa direktorom JPSC “Servitium” Gradiška, Milošem Vujinićem.
Koji su postignuti rezultati u prethodnom četverogodišnjem periodu?
“Arena Gradiška od samog početka, izuzev perioda korone kada je sve bilo stalo, pokazala je značaj postojanja ovakvog objekta u našem gradu. U prethodnoj 2023. godini, više od 400 utakmica i 1500 iskorištenih termina naših sportskih kolektiva koji nisu koristile samo seniorske ekipe već i veliki broj utakmica omladinskih selekcija, bez korištenja kapaciteta dvorana u okviru srednjih škola. Sva velika takmičenja održavala su se u velikoj dvorani koja ispunjava evropske standarde. Pokazali smo da imamo kapacitete za organizaciju svih sportskih manifestacija koje su naši sportski kolektivi imali u programu”, rekao je Vujinić. Više od 125 000 hiljada posjetilaca tokom 2023.godine prošlo je kroz Arenu, a podaci za 2024.godinu očekujem da će podaci biti još ubjedljiviji.”
Sportska dvorana osim sportskih organizuje i brojne druge tipove manifestacija?
“Osim dvoranskih sportova u prethodnom periodu organizovali smo brojne koncerte i sajmove, te ćemo u narednom periodu biti domaćini sličnih događanja od kojih bi izdvojio Sajam poljoprivrede i dvodnevni Sajam mljekara u februaru mjesecu, a takođe imamo već rezervisane termine do kraja ove i tokom 2025. godine.”
Kakav je finansijski rezultat i koliko je zaposlenih u sklopu kolektiva?
“Društvena korist dvorane je veoma velika, jer svoje trenažne procese i aktivnosti provodi 12 kolektiva dvoranskih sportova i pet kolektiva borilačkih sportova gdje se dio sredstava obezbjeđuje kroz grant sredstva Grada, a dio obezbjeđujemo kroz vlastite izvore. Samim tim, mogu da kažem da za sada poslujemo pozitivno. Na održavanju i funkcionisanju dvorane radi ukupno osam stalno zaposlenih koji uspješno ispunjavaju i završavaju sve planirane aktivnosti.”
Kako bi se najavljeno poskupljenje električne energije i povećanje troškova minimalne zarade u narednoj godini odrazilo na poslovanje Arene?
“Arena je površinski veoma zahtjevan objekat i za njeno održavanje su potrebna značajna sredstva. Međutim, radi se o energetski efikasnom objektu, sa ugrađenom led rasvjetom, solarnim kotlovima za grijanje vode i sama toplotna izolacija objekta je takva, da su nam svi troškovi i do tri puta manji. A u pregovorima smo za projekat nabavke cirkulacionih pumpi i kompletnog pokrivanja objekta solarnim panelima čime bi smo značajno povećali energetsku efikasnost i samoodrživost. Što se tiče finansijskih izdataka za plate zaposlenih, s obzirom da je naš kolektiv koncipiran na malom broju ljudi ni izdaci nisu toliko veliki.”
Šta ljubitelje dvoranskog sporta očekuje u Areni Gradiška u narednom periodu?
“Do kraja godine biće održana brojna takmičenja, u organizaciji džudo kluba Kozara sa najavljenih 600 učesnika biće održano međunarodno takmičenje predstojećeg vikenda. Tradicionalno u Areni Gradiška, od 10. januara biće održan turnir u malom fudbalu u saradnji sa FK Kozara, a pored ovog turnira u januaru će se igrati i međunarodni turnir u ženskoj košarci WABA kao i turniri u karateu”, zaključio je Vujinić i dodao da je gorući problem organizacije sportskih događaja u Gradišci, nedostatak smještajnih kapaciteta s obzirom da u gradu na Savi nema hotela.