Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koji se svake godine obilježava 25. novembra, posvećen je podizanju svijesti o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama te pozivanju na akciju kako bi se spriječile sve vrste nasilja koje žene doživljavaju u društvu.
25. novembar nije izabran slučajno. Na taj datum 1960. godine, tri sestre Mirabal, poznate kao “Sestre Mirabal”, brutalno su ubijene od strane diktatorskog režima u Dominikanskoj Republici. One su bile političke aktivistkinje koje su se zalagala za ljudska prava i slobodu, te su svojim radom postale simbol otpora protiv nasilja i represije. U čast njihovom hrabrom djelovanju, Ujedinjeni narodi su 1999. godine proglasili 25. novembar Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama.
Nasilje nad ženama može imati mnoge oblike, uključujući fizičko, emocionalno, seksualno, psihološko i ekonomsko nasilje. To nije problem koji je ograničen na određene zemlje ili društvene slojeve; nasilje nad ženama prisutno je u svim dijelovima svijeta, u svim kulturama i svim društvenim grupama. Iako su mnoge zemlje napravile značajan napredak u zaštiti prava žena, nasilje nad ženama ostaje jedan od najvećih globalnih izazova.
Obilježavanje ovog dana podrazumijeva različite aktivnosti, uključujući organiziranje protesta, edukativnih kampanja, tribina i simpozija, kao i poziv na jaču implementaciju zakona koji štite žene. Također, važno je da se društva fokusiraju na prevenciju nasilja kroz obrazovanje, te pružanje sigurne i podržavajuće sredine za žrtve nasilja.
Pored toga, izuzetno je važno uključiti muškarce i mladiće u razgovore o ravnopravnosti, poštovanju i zdravim odnosima, jer promjena u društvenim normama i stavovima prema ženama predstavlja ključni korak ka smanjenju nasilja.
Na ovaj dan, i svaki drugi, pozivamo na solidarnost, podršku i zajedničku borbu za svijet u kojem žene i djevojčice neće biti izložene nasilju, nego će moći živjeti u sigurnosti, slobodi i ravnopravnosti.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama poziva nas sve na aktivno sudjelovanje u stvaranju svijeta bez nasilja. To je poziv na solidarnost, akciju i promjenu.
Podaci o broju prijavljenih slučajeva nasilja govore da je u FBiH prijavljeno 1374 slučaja nasilja, 1293 u Republici Srpskoj i 24 slučaja u Brčko distriktu, za godinu dana.
Žrtve nasilja u Republici Srpskoj mogu se javiti na SOS telefon 1264 za pomoć i informacije o zaštiti, ili pozvati policiju na broj 122. Takođe, mogu se obratiti i Službi hitne medicinske pomoći za medicinsku i psihološku podršku.
/Agencije/