Svjetski dan osoba s Daunovim sindromom obilježava se danas, 21. marta jer broj 21 predstavlja tri reprodukcije, tri hromozoma u 21. paru koji uzrokuju Daunov sindrom.
Daunov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisustvom jednog hromozoma viška, a nastaje u trenutku začeća.
Zbog toga je Down Syndrom International (DSI) službeno odredio 21. mart kao Svjetski dan osoba s Daunovim sindromom. Ovaj datum je specifičan i značajan jer 21. mart predstavlja trisomije, tri hromozoma u 21. paru koji uzrokuju Daunov sindrom.
Ime po ljekaru
Sindrom je nazvan prema engleskom ljekaru Džonu Lengdonu Daunu koji ga je 1866. godine prvi opisao, a skoro stotinu godina kasnije (1959.) francuski genetičar Žerom Lejeun otkrio je uzrok sindroma.
Ujedinjene nacije službeno obilježavaju ovaj dan od 2012. godine.
Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Daunovim sindromom. Taj poremećaj sprečava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Daunov sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog hromozoma, što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta.
Razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem položaja
Obilježavanjem Svjetskog dana želi se upoznati i upozoriti na ovaj poremećaj te podstaći na veće poštivanje prava ljudi s Daunovim sindromom, podstaknuti razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu.
Iz Udruženja “Izvor” u Srpcu, ističu da oni obilježavaju ovaj dan praktično od osnivanja, a s obzirom da imaju dva člana koji pripadaju ovoj kategoriji djece, tokom današnjeg dana kroz igru i zabavu najviše pažnje posvete njima.
Pored Udruženja “Izvor” iz Srpca, ovaj dan obilježavaju i u Udruženju “Duga” Gradiška.