Javne lokalne medije u BiH najčešće su osnovale lokalne zajednice u kojima se mediji nalaze, te ih lokalne zajednice i finansiraju. Budžet svake lokalne zajednice predstavlja zajednički novac svih građana te opštine ili grada.

Grad Gradiška ima jedan javni medij, a to je Javno preduzeće ”Radio Gradiška”. Radio Gradiška se finansira većinom iz budžeta grada Gradiška, gdje na godišnjem nivou to iznosi oko 300 hiljada konvertibilnih maraka.
Iako se Radio finansira novcem građana Gradiške, u koje spadaju i članovi opozicionih stranaka, opozicija nema prostora da iznese svoj stav, bilo u emsiji ili na portalu. To nam je potvrdio lider SDS-a u Gradišci Mirko Samardžija, koji se požalio da je opozicija primorana da se oglašava isključivo putem društvenih mreža.
”Radio Gradiška nastavlja sa praksom diskriminacije opozicionih stranaka i odbornika, iako je u nekoliko navrata, kroz skupštinska zasjedanja po tom pitanju skrenuta pažnja. Svjedoci smo da je u prethodnom periodu maksimalna pažnja posvećena kandidatima sa liste, prije svega SNSD-a, a da se drugima ne dozvoljava pristup u emisijama Radija. S druge strane, u svom programu, ne daju prostora za već uzete izjave nakon skupštinskih zasjedanja i konferencija za novinare predstavnika opozicije. Opozicija je u ovakvoj situaciji primorana da se oglašava jedino putem društvenih mreža iako imamo medij koji finansiraju svi građani Gradiške.”
Koliko daleko Radio Gradiška ide u promociji kandidata sa liste za odbornike SNSD-a, najvidljivije je ukoliko pogledate goste emisija Radija u posljednjih mjesec i više dana. Zanimljivo je kako su na Radiju birali goste sa liste za odbornika SNSD-a i prilagođavali im teme, te ih na taj način promovisali, što predstavlja strogo kršenje Izbornog zakona BiH i zloupotrebu radija u vlasništvu građana Gradiške, jer predizborna kampanja još nije počela.
Uredničku politiku Radija Gradiška je kritikovao i narodni poslanik u NSRS Dane Malešević (DNS) koji je u vlasti sa SNSD-om i koji, kako tvrdi, kao ministar nije bio u mogućnosti da bilo šta kaže na Radiju Gradiška.
Ovo samo potvrđuje tezu da su javni lokalni mediji ustvari produžena ruka vlasti, tvrdi politička analitičarka Tanja Topić.
”Vidjeli smo da mnogo medija koji su javni, zapravo, ne djeluju u interesu građana i javnosti već kao produžena ruka politike. Tako da nam je postalo gotovo normalno da oni izvještavaju i vode računa o političkim partijama i njihovom interesu. Tu je negdje i logično da pratite finansijera, jer je više nego očito da se direktori i urednici u javnim medijima biraju po ključu partije koja je na vlasti. Otuda urednici smatraju svojom obavezom i zadatkom služiti partiji na vlasti.”
Za komentar smo kontaktirali i Radio Gradiška, gdje nam je rečeno da ćemo dobiti odgovor u ponedjeljak, međutim, odgovor još nismo dobili.
Programski sadržaj javnih servisa mora biti nezavisan od državnih interesa. Vladine i druge organizacije ne bi smjele ograničavati vrstu i količinu različitih pristupa određenom problem, stoji u zakonu, što nije slučaj sa Radio Gradiška ali i većinom javnih medija u BiH. Ipak, ono što je najbitnije je da ove medije finansiraju građani i da oni služe upravo njima.
Besplatnu Android aplikaciju portala ”Micro mreža” preuzmite OVDJE.
