Stručne ekipe Auto-moto saveza Republike Srpske (AMS RS) i Auto-moto društva (AMD ) ”Gradiška” danas su u centru Gradiške predstavili realni simulator upotrebe bezbjednosnog pojasa stanovnicima ovog grada i dijelili saobraćajno-preventivne materijale.
Ovaj jedinstveni uređaj simulira djelovanje bezbjednosnog pojasa na tijelo vozača ili putnika prilikom čeonog sudara u saobraćajnoj nezgodi pri brzinama od osam do 14 kilometara na čas.
Zainteresovani stanovnici Gradiške na simulatoru su testirali uticaj bezbjednosnog pojasa i ”osjetili” pritisak koji pojas pravi na tijelo prilikom čeonog sudara u saobraćajnoj nezgodi.
”Riječ je o simulatoru uticaja bezbjedonsnog pojasa prilikom čeonog sudara. Sam uređaj simulira brzine od 8 do 15 kilometara na čas, odnosno kakav je uticaj pojasa na tijelo putnika. Ovo je najava Republičke preventivne kampanje koja počinje u utorak 11. maja u Istočnom Sarajevu u kojoj ušestvuje Ministarstvo saobraćaja i veza, MUP RS, Agencija za bezbjednost saobraćaja, AMD i AMS, te lokalne zajednice. U Gradišci smo predstavili građanima da razmišljaju kako je kada se pojas zategne u slučaju saobraćajne nezgode. Prema posljednjem istraživanju AMS na anonimnom uzorku od 13 000 više od 70 odsto vozača se veže tokom vožnje, kako u gradu tako i na otvorenom putu, te pojas više koriste žene od muškaraca”, rekao je za ”Micro mrežu” Perica Pećanac, portparol Auto-moto saveza Republike Srpske.
Timovi AMS RS i AMD ”Gradiška” su tokom trajanja aktivnosti dijelili preventivne materijale i osvježivače mirisa za vozila sa porukom kampanje – ”Lako je pojas vezati!”.
”Kao što ste i vidjeli građani su imali priliku da vide i probaju simulator sigurnosnog pojasa sa kojim želimo da pokažemo stvarni značaj korištenja pojasa. Oni koji su probali ne mogu da vjeruju da je ta mala brzina od 15 kilometara čas u pitanju. Zamislite situaciju gdje su brzine mnogo veće, zato je značaj upotrebe pojasa veoma bitan. Dosta se ljudi veže kada idu van grada i na duže realcije, ali kada je pitanju gradska vožnja to nije slučaj pokazala su neka ranija istraivanja. Ovo simulira male brzine gradskog tipa i možemo da se uvjerimo da mogu biti veoma opasne. Što se tiče upotrebe pojasa na teritoriji Gradiške po statističkim podacima to je još uvijek mali procenat oko 60%, tako da treba da težimo da budemo što sigurniji u saobraćaju kako mi, tako i naša djeca i roditelji”, istakao je za ”Micro mrežu” Dejan Šljivić, sekretar Auto-moto društva Gradiška.
AMS RS i 49 AMD su u okviru saobraćajno-preventivne kampanje „Niti 1 nevezan pojas!“ sproveli u 2020. godini istraživanje ponašanja korisnika putničkih i teretnih vozila i stavova vozača o prihvatanju i upotrebi bezbjednosnih pojaseva na području Republike Srpske.
”Apelujem svim učesnicima u saobraćaju, bili pješaci, vozači automobila, motora, bicikala da povedu malo više računa u saobraćaju jer jednostavno za trenutak se dese nepredviđene situacije koje ne želimo, s toga čuvajte se budite itekako oprezni u saobraćju”, poručio je Šljivić.
Obradom rezultata sa prvog brojanja, u toku 2020. godine, na uzorku od 13.776 suvozača (13.519 odraslih i 257 djece), dobijeno je da 72 odsto koristi sigurnosni pojas, dok 28 odsto ne koristi sigurnosni pojas na mjestu suvozača na putevima Republike Srpske, ukupno na svim lokacijama opažanja, na putevima, u Republici Srpskoj.