Centralna manifestacija i obilježavanje 27 godina od hrvatske vojne akcije “Oluja” biće održana večeras u Prijedoru, uz prisustvo državnog vrha Srbije i Republike Srpske. Ovo će ujedno biti i završnica dvodnevne posjete delegacije Srbije na čelu sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem i Republici Srpskoj.
Tokom navedene operacije hrvatskog državnog i vojnog vrha protjerano je 200.000 Srba iz Hrvatske koji su tamo vijekovima živjeli. Zato mnogi “Oluju” nazivaju najvećim etničkim čišćenjem u Evropu poslije Drugog svjetskog rata.
Uprkos svemu mnogi od protjeranih Srba i danas osjećaju posljedice, koje se, osim na gubitak članova porodica, odnose na i dalje brojna neriješena statusna pitanja.
U saopštenju Komesarijata podsjećaju da se Srbima protjeranim iz Hrvatske i dalje ne priznaju njihova imovinska i druga prava, nije im obnovljena uništena imovina, niti vraćeno oduzeto poljoprivredno zemljište, a napominju i da Hrvatska nije sprovela Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina kojim se Srbima garantuje proporcionalna zastupljenost i zapošljavanje u organima državne uprave, policiji, pravosuđu i drugim javnim institucijama, niti isplatila penzije.
Informacionodokumentacioni centar “Veritas” saopštio je da međunarodna zajednica još ćuti na stradanje Srba u “Oluji”. “Veritas” podsjeća da su 4. avgusta 1995. godine oružane snage Hrvatske, uz odobrenje SAD i podršku NATOa, i u sadejstvu sa snagama Hrvatskog vijeća odbrane i Armije RBiH, izvršile agresiju na Srpsku autonomnu oblast Krajina, koja je obuhvatala sjevernu Dalmaciju, Liku, Kordun i Baniju, u sastavu tadašnje Republike Srpske Krajine.
U Hrvatskoj se 5. avgust slavi kao dan pobjede i domovinske zahvalnosti, dok je u Srbiji i RS 4. avgust dan žalosti. Međunarodni sud pravde je u februaru 2015. godine odbacio međusobne tužbe Hrvatske i Srbije za genocid, utvrdivši da su se tokom i nakon “Oluje” dogodili zločini koji bi mogli biti elementi genocida, ali da nije dokazana specifična genocidna namjera.