Služenjem pomena i polaganjem vijenaca i cvijeća na Centralno spomen-obilježje poginulim borcima, obilježena je 32. godišnjica od formiranja Lake pješadijske brigade Gradiška i 19. pješadijske brigade Srobranske.
Ove dvije brigade dale su značajan doprinos u odbrani stanovništva i stvaranja Republike Srpske. Na centralnom spomen-obilježju poginulim borcima upisana su imena 613 boraca.
Ratni komandant Gradiške lake pješadijske brigade, general Boško Gvozden, podsjetio je na formiranje brigade od 12. juna 1992. godine, da je tokom rata imala i više od 5.000 boraca i učestvovala u brojnim bitkama i područjima od kojih je najznačajnija “Proboj koridora”, bitke na Кostrešu, Igmanu, Tesliću, Vlašiću, Bihaću bitka i drugim ratištima širom Republike Srpske, te odbrane više od 40 kilometara sjeverne granice na Savi gdje se izdvaja i spriječavanje proboja neprijatelja na Bokovima – Bok Jankovcu. U Gradiškoj brigadi poginulo je 120 boraca, dok je njih 189 ranjeno.
Major Goran Ćulum i predsjednik udruženja “26. mart Srbobran”, osvrnuo se na vrijeme nastanka i ratnog puta 19. pješadijske brigade Srbobranske koja je formirana 26. marta 1992. godine u cilju zaštite srpskog stanovništva i spriječavanje neprijateljskih snaga da se spoje na području Jajca. Poručio kako je ova brigada pretrpila velike gubitke, gdje je svaki deseti vojnik ove brigade izgubio život, dok je svaki treći ranjen. Bitke na Uriji, Košćanima, Vučijoj glavi i Mravinjcu bile su jedne od najtežih. Poginulo je 354 borca, a ranjeno 1048 boraca, linija fronta prostirala se u dužini od 120 kilometara.
Gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić, čestitao je 32. godišnjicu formiranja Gradiške i Srbobranske brigade, te istakao kako je obaveza svih nas da se poklonimo poginulim borcima dvije brigade, koji su dali živote za Republiku Srpsku.
“Naša obaveza je da se na godišnjici okupimo i ukažemo kolika je bila žrtva ali i da mladim pokoljenjima pokažemo šta znači sloboda i Republika Srpska, kao jedini garant opstanka na našim prostorima”, rekao je Adžić.
Vijence i cvijeće na Centralno spomen obilježje položili su članovi porodica poginulih boraca, delegacija grada Gradiška na čelu sa gradonačelnikom , delegacije Gradiške i Srbobranske brigade, predstavnici BORS-a RS, 3. Pješadijskog Republika Srpska puka, predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, Narodne Skupštine, Vijeća naroda, MUP-a RS i predstavnici gradskih političkih organizacija.