Međunarodni dan slobode medija obilježava se 03. maja. O temama kakav je položaj novinara u BiH i kakav je položaj novinarstva kao profesije, razgovarali smo s novinarima iz Gradiške, koji rade za lokalne i republičke medije u BiH.
Jedan od najpoznatijih gradiških novinara, dopisnik dnevnih novina “Blic” Milan Pilipović poručuje da svaki novinar određuje svoj položaj i status kako u profesiju tako i u društvu genralno.
“Kakv će novinar biti zavisi od njega samog kako se on postavi, koliko radi po principima svoje profesije, a koliko dopušta da mu drugi određuju na koji način će da radi. Koliko novinar prigrabi slobode za sebe svojim autoritetom toliko je i ima, samo su nesposobni novinari žrtve neslobode u medijima, dok su sposobni ti koji imaju slobodu do koje su došli svojim znanjem, sposobnošću i autoritetom”.
Pilipović dodaje i to da oni koji bi da uzmu novinaru slobodu upravo udaraju na one slabe i nesigurne, a njegov kolega Borislav Švraka, koji preko 20 godina radi u novinarstvu, bilo u privatnim, bilo u javnim medijima, dodaje da nisu ugrožene medijske slobode, koliko je ugroženo novinarstvo kao profesija.
“Iz iskustva u novinarstvu u proteklih 20 godina, radeći u redakcijama privatnih i javnih medija, mogu primjetiti da nisu ugrožene medijske slobode koliko je degradirana novinarska profesija. U svim redakcijama prostora ima za kvalitetnu istraživačku priču, dobro potkovanu argumentima. Međutim, problem je doći do tih informacija, jer u institucijama i ustanovama uglavnom o novinarskim upitima odlučuju nekompetentne osobe koje svaki zahtjev za informacijama, mimo njihovog upućenog zvaničnog poziva, doživljavaju kao mogući napad”.
Pored poštovanja profesije i osnovnih načela novinarstva, bitna je i međusobna kolegijalnost i podrška, ističe novinar portala “Moja Gradiška”, Milan Vujić.
“Novinari igraju vitalnu ulogu u otkrivanju istine i pozivaju vlasti na odgovornost kako na lokalnom tako i republičkom nivou. Njihov posao je da građani blagovremeno dobijaju tačne i pouzdane informacije. Takođe, kolegijalnost i podrška, kao i međusobana solidarnost novinara, glavni su uslovi za poboljšanje položaja novinara u našoj lokalnoj zajednici, odnosno državi, jer, sloboda ne počinje onda kad se nauče onih pet pitanja na kojima počiva novinarski zanat – ko, gdje, kada, kako i zašto.”
Da je položaj novinara u bosanskohercegovačkom društvu itekako težak, potvrdio je novinar Radio Gradiške i dopisnik Srne Milorad Malešević.
“Radeći na terenu, svakodnevno se susrećem s kolegama koji su na neki način diskriminisani, jer se ne poštuje ugovor o radu, rade prekovremeno ili nemaju radno vrijeme, imaju autorske ugovore što rezultira problemima kada se novinar razboli ili ode u penziju. Ja na sreću nemam ovakvih problema ali je ova pojava svakako prisutna u našem društvu, što novinare u BiH stavlja u vrlo težak položaj, a posao koji rade nije ni malo lak”.
Slično mišljenje dijele i novinari Radio Kozara, koji dodaju da je rad novinara najčešće uslovljen njegovim načinom finansiranja, gdje onaj ko finansira medij možda ne odlučuje o uredničkoj politici ali je siguran da o njemu neće biti kritičkih vijesti.
Na kraju treba istaći da postoje neki pomaci. Novinari kao važan korak komentarišu odluku od prije nekoliko mjeseci kada je Ustavni sud BiH, odlučujući po žalbi novinara na presude Osnovnog i Okružnog suda u Banjaluci, odlučio da teret dokazivanja po osnovu tužbe za klevetu treba da bude više na tužiocu, te da se mora cijeniti javni interes objavljene informacije.