Tresla se gora, rodio se miš. Tako možemo opisati trvenja unutar gradiškog SNSD-a, gdje se sve završilo onako kako smo i očekivali-Zoran Adžić će po treći put biti kandidat za gradonačelnika grada na Savi.
Iako je nasuprot sebe imao mlađu ekipu, predvođenu Nemnjom Panićem, Dušanom Ristićem i Denisom Šulićem, Adžić je kod stranačkog šefa Milorada Dodika iskamčio još jednu kandidaturu. Nije tajna da su Adžić i Dodik bili u lošim odnosima više od godinu dana, međutim, dvorske firme poput Niskogradnje, Hidrokopa, Dwelta i ostalih su radile posao u Gradišci, a kada biznis cvjeta nisu sporne određene nesuglasice.
Međutim, nesuglasica kod Adžića ima mnogo, što povećava glavobolju pred lokalne izbore. Najveći problem Adžiću su trenutno presude Okružnog suda Banjaluka koje su pravosnažne, a u kojima se tvrdi da je Adžić mimo zakona uveo u posjed poljoprivrednike na zemlju Bogdana Sladojevića, vlasnika preduzeća Agroexport. Za sada je zemlja ničija, a protiv odluke suda nema mogućnosti žalbe već ostaje mogućnost preispitivanja odluke. Posljedica ove odluke je najava tužbe za naknadu štete preduzeću Agroexport, zato što su mimo zakona drugi poljoprivredni proizvođači uvedeni u posjed, a troškove te tužbe će snositi građani Gradiške. Isto tako je po malo simptomatično zašto se prije izbora požurilo s ovim odlukama, što je i gradonačelnik pitao na pres konferenciji, pa će biti zanimljivo ispratiti čitav slučaj u kojem je po svemu sudeći Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede napravilo najviše nepravilnosti, jer grad nije upozoren da je zemlja Agroexporta pod koncesijom.
Pored spora sa Agroexportom, gradonačelniku je zadao glavobolju Gradiščanin Milorad Todorović, koji je na Ustavnom sudu Republike Srpske dobio spor sa gradom Gradiška. U presudi Ustavnog suda RS stoji da je grad Gradiška nezakonito naplaćivao komunalnu nakandu putem Sistema objedinjene naplate (SON), zbog čega je grad morao na jednoj od sjednica Skupštine grada Gradiška, osnovati preduzeće za naplatu SON-a.
“Polazeći od navedenih ustavnih i zakonskih odredaba Sud je ocijenio da je osporenom Odlukom o plaćanju komunalnih usluga i naknada u sistemu objedinjene naplate na području Grada Gradiška narušeno načelo zakonitosti iz člana 108. stav 2. Ustava Republike Srpske”, stoji u obrazloženju Ustanovg suda RS.
Ako se vratimo u prošlost, vidjećemo da je softver za SON pravila firma Dwelt, čiji je tada većinski vlasnik bio Stefan Krneta (zet bivšeg ministra zdravlja i socijalne zaštite u Vladi RS Ranka Škrbića). Krnetin Dwelt je sklopio ugovor s gradom Gradiška, za usluge izrade pomenutog softvera, gdje je grad Gradiška svake godine plaćao oko 650 hiljada KM ovom preduzeću za usluge održavanja softvera. Ovom pričom ćemo se pozabaviti u posebnom tekstu, gdje ćemo obrazložiti kako je softver radio i koliko je naduvana cijena koju su platili građani Gradiške. Međutim i ovaj podatak govori da je Adžić samo služio firmama bliskim Miloradu Dodiku, pa je s toga i nagrađen kandidaturom.
Adžića bi glava mogla boljeti i zbog stanja u fudbalskom klubu “Kozara”, gdje su tribine u katastrofalnom stanju.
Uz sve navedeno Gradski odbor SNSD-a je pretrpio određene udarce izlaskom Nemanje Panića iz partije i kandidaturom bivšeg odbornika Željka Sladojevića za gradonačelnika. Ovdje je jasno da će dio nezaodovljnih članova SNSD-a raditi za Sladojevića koji dolazi iz Nove Topole, baze gradonačelnika Adžića.
Svi ovi problemi bi mogli učiniti zanimljivom izbornu trku, u kojoj ne smijemo otpisati ni kandidata opozicije Radislava Dončića. Dončić bi, ukoliko mu se stvari poklope, mogao profitirati na ovim nesuglasicama unutar SNSD-a.
Ipak, SNSD je najozbiljnija i najjača partija u Repubici Srpskoj, gdje kontrolišu sve pore društva i u takvom sistemu svi oni koji imaju korist od ove partije neće dopustiti da ona padne. Tako će biti i u Gradišci, a ako tome dodamo resurse koje Adžić ima, teško će druga dva kandidata moći da vodu okrenu na svoj mlin.