Prava je rijetkost da neka inicijativa ima nepodijeljenu podršku vlasti i opozicije u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ali i to se dešava.
Poslanici iz oba bloka tvrde da će glasati za prijedlog da se SOS telefon za pomoć ženama žrtvama nasilja u porodici zakonski reguliše i da se ova usluga finansira iz budžeta.
Inicijativu za definisanje adekvatnog pravnog okvira za funkcionisanje SOS telefona u Republici Srpskoj pokrenule su Fondacija “Infohouse” iz Sarajeva i Udruženje građana “Budućnost” Modriča uz podršku drugih organizacija koje vode sigurne kuće u Republici Srpskoj, a u sklopu projekta „Ekonomske i socijalne prilike ka nezavisnosti žena, žrtava nasilja“, koji finansira Evropska unija.
Ukoliko se njihov prijedlog uvrsti u novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, to bi značilo da će se rad SOS telefona ubuduće finansirati iz budžeta RS.
Jedinstvena SOS telefonska linija 1264, koja je svim žrtvama nasilja u porodici u Republici Srpskoj dostupna 24 sata dnevno, uspostavljena je 2005. godine. Od tada se ona oslanja gotovo isključivo na entuzijazam stručnjakinja angažovanih u tri Sigurne kuće, u Modriči, Bijeljini i Banjaluci, jer ne postoji stabilan izvor finansiranja ove usluge.
Godišnje se na ovaj broj javi, u prosjeku, od 3.000 do 4.000 žrtava, a neslavni rekord je zabilježen 2021. godine, tokom korona pandemije, kada je SOS telefon zazvonio čak 4.336 puta.
Psihologinje, socijalne i zdravstvene radnice, koje su svim ovim žrtvama danonoćno na raspolaganju, najčešće to rade volonterski. Da li će tako i ostati zavisi, naravno, od poslanika u Narodnoj skupštini RS, jer je usvajanje zakona njihov posao i njihova nadležnost.
Poslanici sa kojima smo razgovarali tvrde da za njih nema dileme.
Predsjednik Kluba poslanika vladajućeg SNSD, Igor Žunić, podržava inicijativu i ističe da je najvažnije da na SOS telefonu rade stručni i senzibilni ljudi, jer je svaki poziv – poziv u pomoć.
“Država mora omogućiti finansiranje tog važnog alata za borbu protiv nasija u porodici i to se mora zakonski riješiti. Iskreno podržavam takvo zakonsko rješenje i da taj posao vode obučeni ljudi koji imaju platu, ali i odgovornost”, kaže Žunić.
I njegov stranački kolega, poslanik Mladen Ilić, navodi da će on i njegove kolege “apsolutno podržati inicijativu”.
“Nevladine organizacije koje se bore protiv nasilja u porodici rade sjajan posao i zaslužuju podršku. Upoznat sam s njihovim radom i ranije sam se, kao predsjednik Skupštine grada Banjaluka, trudio da im pomognemo finansijski i u drugim aspektima. Za takav pristup ću se zalagati i u Narodnoj skupštini”, tvrdi Ilić.
Članice skupštinskog Odbora jednakih mogućnosti, poslanice Maja Dragojević Stojić (SDS) i Tanja Vukomanović (PDP), poručuju da će i opozicija podržati inicijativu da se SOS telefon uvrsti u novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i da se finansira iz budžeta.
“To je pitanje trebalo da bude odavno riješeno, jer je to naša obaveza po članu 24. Istanbulske konvencije. Nasilje u porodici je ozbiljan društveni problem, a SOS telefon je tu da žrtvama pruži podršku u kriznim situacijama, da ih informiše i osnaži”, kaže Maja Dragojević Stojić.
Tanja Vukomanović ističe da borba protiv nasilja nad ženama mora biti sistemska, a ne volonterska.
“SOS telefon, kao važan alat u toj borbi, mora biti zakonska obaveza Republike Srpske i mora imati obezbijeđeno finansiranje iz javnih sredstava. Ako novca ima za skupe limuzine i službena putovanja, mora biti i za ovakve stvari, koje su prioritet u našem društvu”, kaže Vukomanovićeva.
I najmlađi poslanik, Đorđe Vučinić, u ime Kluba za pravdu i red poručuje da u budžetu mora biti novaca za SOS liniju za žene žrtve nasilja.
“Ta inicijativa je prava stvar i treba je bezrezervno podržati. Tolike milione javnog novca dajemo na razne gluposti, a da nema za SOS liniju. Naravno da ima i da mora biti”, kaže Vučinić.
Sličnog je stava i Milan Petrović, poslanik SDS, koji poručuje da će i njegova stranka podržati inicijativu.
“Drago mi je što postoji takva inicijativa. Insistiraćemo na tome da se SOS telefon finansira iz budžeta. Ugrožene žene, koje imaju potrebu da zovu Sigurne kuće, zaslužuju našu podršku”, kaže Petrović.
Mirna Savić Banjac, zamjenica šefa Kluba poslanika PDP, podsjeća da je nasilje u porastu u svim segmentima društva.
“To je ozbiljan problem i neophodno je da se bavimo i prevencijom i sistemskim reagovanjem na svaku vrstu nasilja. Inicijativa koja tome doprinosi zaslužuje našu podršku”, kaže Mirna Savić Banjac.
/Srpska.info/