11. redovna sjednica Skupštine grada Gradiška bila je ujedno i posljednja sjednica ove godine. Na ovoj sjednici usvojeni su budžet grada, odluka o isplati jednokratne novčane pomoći zdravstvenim radnicima na podrčju Gradiške, odluka o izborima u mjesnim zajednicama i druge odluke, od strane skupštinske većine.
Na samom početku zasjedanja opozicija je bila spremna, pa su se oko prijedloga budžeta ukrstila koplja ali je gradonačelnik Zoran Adžić bio jasan, po njemu budžet sadrži sve komponente, kako razvojne, tako i kulturne ali i socijalne.
“Grad Gradiška nastoji da putem razvoja i infrastrukturnog opremanja razvijanje čitavog prostora Gradiške. Vodimo računa i o socijalno osjetljivim kategorijama pogotovo prema građanima koji su u stanju socijalne potrebe i kroz budžet će grad u narednoj godini izdvojiti 5 700 000 KM za socijalnu zaštitu, što čini 15 odsto budžeta. Izdvojićemo značajna sredstva, oko osam odsto za JPU “Lepa Radić” i srednje škole. Pored ovoga za svako novorođeno dijete porodica će dobiti 200KM plus 250KM koje dobija od Centra za socijalni rad.”
Adžić je dodao da je ovim skoro ispoštovan amandman opozicije, koja je tražila 500 KM za svako novorođeno dijete. Pored toga Adžić se osvrnuo i na grant penzionerima, kojima će u ovom budžetu biti isplaćeno 90 000 KM, a da će djeca u stanju socijalne potrebe dobiti besplate udžbenike, jer, kako je istakao, postoje ljudi koji to mogu priuštiti svojoj djeci i nema potrebe da se svima daje ova vrsta pomoći.
Na budžet za 2022. godinu koji iznosi 32 800 000 KM, opozicija nije imala primjedbi, ukoliko se ne bude išlo u nova zaduživanja. Šef Kluba poslanika SDS-a Zoran Latinović, je bio nezadovoljan time što vlast nije uvažila njihove amandmane na jednokratnu pomoć zdravstvenim radnicima u iznosu od 500 KM, te na pomoć u nabavci udžbenika djeci u osnovnim školama, tvrdeći da za ove članove društva para nema.
“Evidento je ovdje u Gradišci da prolaze milionski projekti kroz veoma sumnjive javne nabavke, a kada su u pitanju interesi građana u tim varijantama nema novca. Rekao bih da je budžet u ovoj formi zadovoljavajući i prihvatljiv ali da ćemo već negdje u februaru ili martu imati prvi rebalans i enormna kreditna zaduženja za projekte koji se najavljuju, prije svega tu mislim na stranačke firme, kao što su “Prointer”, “Kaldera”, “Dwelt” i slično.”
Latinović se osvrnuo i na neujednačenu priču SNSD-a, koji u Banjaluci gdje nema svog gradonačelnika donosi određene amandmane kojima pomaže neke slojeve društva, dok to isto ne radi u Gradišci.
Jedna od tih pomoći oko koje se povelo najviše polemike je jednokratna novčana pomoć zdravstvenim radnicima na području Gradiške, gdje je opozicija tražila da se kao i u regionu ona isplati u visini od 500 KM po zdravstvenom radniku, dok je vlast za ove namjene izdvojila 200 KM po zdravstvenom radniku. Opozicija je optužila gradonačelnika Adžića i vlast u Gradišci, da novac rasipaju na tendere, a da novca za zdravstvene radnike nema. Gradonačelnik Adžić je poručio da se sada išlo s ovakvom odlukom, koja nije konačna i za koju će se razmatrati i u narednom periodu kako pomoći radnicima u zdravstvu, gdje je priznao i dio oko radnika u privatnom sektoru u ovoj oblasti, da bi i te ljude na sličan način trebalo nagraditi za napor koji proživljavaju radeći u uslovima pandemije.
Od ostalih tačaka izdvajamo to da je usvojen prijedlog Plana kapitalnih investicija za 2022. godinu, Strategija razvoja grada i Akcioni plan implementacije Strategije razovja lokalnih puteva i ulica. Usvojem je i Program podrške poljoprivredi u iznosu od 200 000 KM.
Odbornici su usvojili program raspodjele budžetskih sredstava za narednu godinu, te finansijskiplan gradskih javnih ustanova.
Skupština je usovjila i Odluku o raspisivanju izbora za članove savjeta mjesnih zajednica, a izbori će biti održani 20. marta 2022. godine. Uvećana je i naknada predsjednicima mjesnih zajednica, sa 70 na 100 KM mjesečno.
Kada napravimo generalni presjek Skupštine grada Gradiška, na prvu je interesantno bilo glasanje za jednokratnu novčanu pomoć radnicima u zdravstvu, gdje su odbornici vlasti na amandman opozicije bili suzdržani, pa ova odluka nije prošla. Time su se vjerovatno na neki način htjeli oprati od zahtjeva Sindikata, koji je upućen na adresu Gradske uprave, a u kojem se govorilo o jednokratnoj pomoći u iznosu od 500KM.
Ovaj put su nešto spremniji došli predstavnici opozicije, prije svih članovi SDS-a, gdje su Zoran Latinović, Milica Šukalo i Zoran Vekić imali konkretne i kvalitetne diskusije, kao i odbornici PDP-a sa svojom amandmanima. Ipka, Radislav Dončić je djelovao poprilično konfuzno, pa je brkavši pojmove i kršio poslovnik izazivao smijeh od strane odbornika iz vladajućih stranaka. Ovakvom diskusijom je opozicija rijetko poentirala, što je gradonačelnik Zoran Adžić znao dobro da iskoristi.
Nijemi su bili odbornici Ujedinjene Srpske i SPS-a, dok su odbornici DEMOS-a djelovali nezainteresovano ali ono što je posebno bilo upečatljivo je obraćanje narodnog poslanika Narodne skupštine Republike Srpske Ognjena Žmirića (SNSD), koji je svojim govorom držao neku vrstu predavanja odbornicima, što je u najmanju ruku čudno.
Bilo kako bilo posljednja sjednica Skupštine grada Gradiška je završena bez Marka Šukala, čiji status je još nepoznat kada je u pitanju članstvo u SNSD-u, sa opozicionim djelovanjem Vesne Gluvić Čelić i sa seldibama sjednica u Kulturni centar i nazad u skupštinsu salu.