Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Društvo

EU uvodi naknade: Kakva je budućnost jeftinih onlajn narudžbi?

Micro Mreža od Micro Mreža
01.06.2026.
u Društvo
From: Glas Srpske

From: Glas Srpske

Period izuzetno povoljne internet kupovine preko platformi poput Temua, Šejna i Aliekspresa mogao bi uskoro doživjeti značajne promjene jer Evropska unija planira da od 1. jula uvede posebne naknade na pakete iz trećih zemalja čija vrijednost ne prelazi 150 evra, s ciljem suzbijanja nelojalne konkurencije i uređenja tržišta elektronske trgovine.

Prema podacima Evropske komisije, tokom 2024. godine u zemlje EU stiglo je više od 4,6 milijardi paketa male vrijednosti, odnosno oko 12 miliona pošiljki dnevno. Sličan trend bilježi se i u BiH, gdje je broj pošiljaka sa međunarodnih e-commerce platformi posljednjih godina višestruko povećan, prenio je RTRS.

Revolucija

Izvršni direktor za poštanski saobraćaj Pošta Srpske Zoran Durić istakao je da je rast internet kupovine posebno izražen od 2022. godine.

“Danas govorimo o stotinama hiljada pošiljaka na mjesečnom nivou. Temu je napravio pravu revoluciju u međunarodnoj online trgovini, a korisnici su se veoma brzo navikli na ovakav način kupovine”, rekao je Durić.

On navodi da trenutno građani Republike Srpske ne plaćaju dodatne naknade za pošiljke naručene preko Temua, bez obzira na način plaćanja. Međutim, upozorava da bi evropske mjere mogle indirektno uticati i na tržišta zemalja regiona.

Prema najavama, od novembra bi mogla biti uvedena i dodatna naknada za rukovanje pošiljkama, što bi dodatno povećalo troškove međunarodne dostave.

Fokus staviti na kvalitet

S druge strane, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Reakcija” Dragan Jošić smatra da argument o zaštiti tržišta od nelojalne konkurencije nije u potpunosti opravdan.

“Umjesto fokusiranja na cijene, mnogo više pažnje trebalo bi posvetiti kvalitetu i zdravstvenoj ispravnosti proizvoda koji dolaze iz inostranstva. Potrošači često nemaju dovoljno informacija o sastavu i sigurnosti robe koju kupuju preko stranih platformi”, rekao je Jošić.

On upozorava da su kupci prilikom kupovine preko stranih aplikacija manje zaštićeni nego kod domaćih trgovaca, jer na takve transakcije nije moguće primijeniti domaće propise o zaštiti potrošača, uključujući pravo na povrat robe u roku od 14 dana.

Internet kupovina

Uprkos mogućem poskupljenju, sagovornici smatraju da nove naknade neće značajno smanjiti interes građana za kupovinu preko kineskih platformi.

“Čak i uz dodatne troškove, proizvodi sa Temua i sličnih platformi ostaju znatno jeftiniji od mnogih proizvoda dostupnih na evropskom i domaćem tržištu. Zbog toga ne očekujemo drastičan pad broja narudžbi”, ocijenio je Jošić.

Pošte Srpske su, usljed naglog rasta onlajn trgovine, posljednjih godina modernizovale svoje logističke procese, digitalizovale praćenje pošiljaka i uvele paketomate kao alternativni način preuzimanja paketa.

I dok Evropska unija nastoji pronaći balans između zaštite domaće privrede i interesa potrošača, ostaje da se vidi kako će nove mjere uticati na navike kupaca i budućnost internet trgovine u regionu.

/Glas Srpske/

Tags: EURepublika Srpska
ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

Zbog kafetina možete završiti na sudu: Koje lijekove građani BiH smiju prenijeti preko granice?

01.06.2026.

Cisterna se prevrnula na auto-putu “9. januar” (VIDEO)

01.06.2026.

Predstavnici Gradiške i CKUD-a “Lepa Radić“ učestvovali na Saboru dijaspore u Beogradu

01.06.2026.

Laktaški oglas postao hit na internetu: “Ovakav šporet nema ni Zorica Brunclik”

01.06.2026.

Zapratite nas

  • 39k Pratilaca
  • 6.4k Pratilaca
  • 4.3k Pretplatite se
  • 2.5k Pratilaca
  • 144 Pratilaca

Najnovije

ROYAL SPINS TURNIR: Endorphina i Evoplay te vode do 4.000 KM

01.06.2026.

Zbog kafetina možete završiti na sudu: Koje lijekove građani BiH smiju prenijeti preko granice?

01.06.2026.
From: Glas Srpske

EU uvodi naknade: Kakva je budućnost jeftinih onlajn narudžbi?

01.06.2026.

Dvoje djece povrijeđeno u saobraćajnoj nezgodi, upućeni na UKC RS

01.06.2026.

Cisterna se prevrnula na auto-putu “9. januar” (VIDEO)

01.06.2026.

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je [email protected]

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • [email protected]
Redakcija
  • [email protected]
  • +387 066/938-329
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
  • Fudbal
    • Fudbal Evropa & Svijet
    • Premijer liga BiH
      • Premijer liga BiH rezultati
    • Fudbal I liga RS
      • Fudbal I liga RS rezultati
    • Fudbal II liga RS
      • Fudbal II liga rezultati
    • Fudbal III liga RS
      • Fudbal III liga rezultati
    • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS rezultati
    • Fudbal V liga RS
      • Fudbal V liga RS rezultati
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt