Slovenački ministar unutrašnjih poslova Aleš Hojs na konferenciji za mediji u Ljubljani objavio je kako se, u svjetlu proglašenja epidemije virusa korona, građanima zabranjuje kretanje na otvorenom u noćnim satima.

Po uzoru na zemlje zapadne evrope poput Francuske, i Slovenija je uvela ograničenje kretanja na otvorenom, koje od utorka u ponoć neće biti dopušteno od 21 do 6 ujutro, rekao je Hojs na pres-konferenciji. Izuzetak je kretanje na posao i u vanrednim situacijama (kod ljekara).
Od utorka u ponoć takođe više nema mogućnosti prelaska iz regije u regiju, obzirom da se stanje pogoršalo i uz granicu s Italijom, u zapadnim regijama koje su označene kao narandžaste (one s nižom incidencijom virusa).
Broj osoba koje zajedno mogu boraviti na otvorenom s deset je smanjen na šest, s izuzetkom članova istog domaćinstva, koje se mogu kretati na otvorenom ako ih je više od šest.
Svi skupovi, javne priredbe, mise, vjenčanja i ostali događaji koji su do danas bili dopušteni u narandžastim regijama (onima s manjom incidencijom korona virusa) od sada su zabranjeni u cijeloj zemlji.
Kazne za kršenje ovih mjera obuhvaćene su Zakonom o zaštiti građana od zaraznih bolesti, i iznose između 400 i 4.000 evra, rekao je Hojs.
Hojs je još jednom naglasio da se tranzit preko Slovenije ne zaustavlja, što znači da putnici u Hrvatsku te iz nje normalno mogu prolaziti kroz Sloveniju. Ipak, rekao je da slovenačkim građanima ne preporučuje putovanje “na kafu u Klagenfurt ili kapućino u Zagreb”.
U Sloveniji je u protekla 24 sata sa 2.673 testa potvrđeno 537 novih zaraza virusom korona, a jedan je oboljeli umro, objavila je u ponedjeljak slovenačka vlada, koja je proglasila stanje epidemije kovida-19 za cijelu državu u idućih 30 dana.
Austrija
Zbog povećanog broja novozaraženih Austrija od petka uvodi strože mjere protiv širenja korona virusa koje se prije svega odnose na pravila o okupljanju, saopštila je vlada u Beču u ponedjeljak.
“Mi smo svjesni da su ove mjere nepopularne, ali su neophodne”, rekao je austrijski kancelar Sebastian Kurc (Austrijska narodna stranka, ÖVP) nakon sastanka vlade.
On je objasnio da će sljedeći mjeseci zahtijevati od svih građana Austrije napore kako bi se kontrolisalo širenja virusa.
“Što smo složniji i što više pojedinaca bude poštovalo mjere, to ćemo bolje proći kroz ovu fazu”, rekao je Kurc i dodao da će se Austrija, ako se ne zaustavi trend rasta broja novooboljelih, suočiti s brojem od 6.000 novozaraženih dnevno.
“Mi moramo učiniti sve kako bismo spriječili novo zatvaranje”, zaključio je austrijski kancelar predstavljajući strože mjere.
Nove mjere koje stupaju na snagu se odnose na okupljanje osoba u zatvorenom i otvorenom prostoru. Tako je ubuduće dozvoljeno okupljanje najviše šest osoba u zatvorenom prostoru te dvanaest na otvorenom.
To vrijedi i za ugostiteljske objekte, pri čemu će restorani i gostionice s više od 50 sjedećih mjesta morati donijeti poseban sigurnosni koncept.
Odluke o ograničenju radnog vremena ugostiteljskih objekata, o čemu se proteklih dana raspravljalo, ostavljene su na izbor pojedinim saveznim zemljama koje mogu reagovati ovisno o razvoju situacije.
Od ovog pravila su izuzete sahrane gdje je broj okupljenih i dalje ograničen na 500 osoba.
Profesionalno organizovana okupljanja u zatvorenom su ograničena na 1.000 a na otvorenom na 1.500 osoba.
Od petka, pored dosadašnjih mjera nošenja maske, držanja razmaka i higijenskih pravila, vrijede i postroženi koncepti u ustanovama u kojima borave osjetljive grupe stanovništva poput staračkih domova.
“Više nema posjeta bez najava a predviđene su i zdravstvene provjere poput mjerenja temperature”, rekao je ministar zdravstva Rudolf Anhober (Zeleni). On je istovremeno odbacio navode po kojima se radi o izolaciji ovakvih ustanova.